„საქართველოს ოკუპაციის 100 წლისთავი“ - ეროვნული არქივის ონლაინ გამოფენა
ბოლშევიკური რუსეთის მიერ დამოუკიდებელი საქართველოს ოკუპაციიდან დღეს, 2021 წლის 25 თებერვალს, 100 წელი შესრულდა. ამ ტრაგიკულ თარიღს ეძღვნება საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის გამოფენა, რომელიც ეროვნული არქივის ვებგვერდზე გაიხსნა: https://archive.gov.ge/ge/2021-1/sakartvelos-okupatsiis-100-tslistavi-2.
გამოფენაზესაქართველოს ოკუპაციის 100 წლისთავიწარმოდგენილია ის უნიკალური საარქივო მასალა, რომელიც 100 წლის წინათ საქართველოში მომხდარ სამწუხარო მოვლენებზე საინტერესო და უტყუარ ცნობებს გვაწვდის. მათ შორისაა რუკა, რომელზეც ნაჩვენებია საქართველოში წითელი არმიის შემოჭრის მარშრუტიმთავრობის ხელმძღვანელთა მოწოდებები და წერილობითი დოკუმენტები, ომის მიმდინარეობის ამსახველი საგაზეთო პუბლიკაციები, ფოტოები და სხვა. საგამოფენო ექსპონატები ნათლად ასახავენ საქართველო თავგანწირულად ბრძოლასა და 6-კვირიან საომარ მოქმედებებ თავისუფლების შენარჩუნებისთვის.
გამოფენის ექსპონატების ერთი ნაწილით შექმნილია მულტიმედიური გვერდი, დასათვალიერებლად ესტუმრეთ ბმულსhttps://archive.gov.ge/ge/okupaviis-100-tseli-1
ბოლო წლებში საქართველოს ეროვნული არქივი აქტიურად მუშაობს, რათა საქართველოს პირველი რესპუბლიკის ისტორიის ამსახველი დოკუმენტები საზოგადოებისთვის უფრო მეტად ხელმისაწვდომი გახდეს. ამისთვის არაერთი საგანმანათლებლო და სამეცნიერო პროექტი ჩატარდა, გამოიცა წიგნები, შეიქმნა ელექტრონული კატალოგი და მულტიმედია გვერდი, გაიმართა გამოფენები მატერიალურ და ციფრულ ფორმატშიამ მრავალფეროვანი რესურსების გაცნობა არქივის ვებგვერდზეა შესაძლებელი www.archive.gov.ge.

"100 Years of the Occupation of Georgia" – Onlie Exhibition of the National Archives of Georgia
Today, on February 25, 2021, 100 years have passed since the occupation of ndependent Georgia by Bolshevik Russia. The exhibition of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia is dedicated to this tragic date, which was published on the website of the National Archives: https://archive.gov.ge/en/2021-1/sakartvelos-okupatsiis-100-tslistavi-2.
The exhibition "100 Years of the Occupation of Georgia" presents those unique archival material that provides interesting and trustworthy information about the tragic events that took place in Georgia 100 years ago.  These include a map showing the route of the Red Army invasion of Georgia, calls and written documents from government leaders, newspaper articles on the war, photos,etc. The exhibits clearly depict Georgia's selfless struggle and 6-week war to preserve its freedom.
A multimedia page has been created with one part of the exhibits of the exposition, to inspect visit the link: https://archive.gov.ge/en/okupaviis-100-tseli-1.