ეროვნული სარქივო ფონდის ფორმირებისა და საქმისწარმოების განყოფილება
• ეროვნული საარქივო ფონდის შევსების ხარისხის, მიმართულებებისა და ტემპების შესწავლა; ცენტრალური, რეგიონული და ადგილობრივი არქივების მუშაობის შედეგების ანალიზი, განყოფილებისათვის პროფილური საკითხების მიხედვით;
• დაწესებულებებში დროებით შენახული ეროვნული საარქივო ფონდის მოცულობისა და მდგომარეობის აღრიცხვის ორგანიზაცია, მონაცემების შეგროვება, ანალიზი და განზოგადება;
• ცენტრალური, რეგიონული და ადგილობრივი არქივების დაკომპლექტების წყარო-ორგანიზაციების კატეგორიების განსაზღვრა, ცენტრალური არქივების მიერ მომზადებული, მათი დაკომპლექტების წყარო-დაწესებულებების სიების განხილვა და დასამტკიცებლად მომზადება;
• ცენტრალურ, რეგიონულ და ადგილობრივ არქივებში დაცული დოკუმენტების შემფასებელი ექსპერტიზის ორგანიზაცია და შედეგებზე კონტროლი;
• დახმარების გაწევა სამინისტროებისათვის, მათი საუწყებო დოკუმენტების დარგობრივი ნუსხის შემუშავებაში;
• ცენტრალური საექსპერტო-შემმოწმებელი კომისიის მუშაობის უზრუნველყოფა, ცენტრალური და ადგილობრივი არქივების საექსპერტო-შემმოწმებელი კომისიების მუშაობაზე კონტროლი;
• წინადადებების მომზადება მოქალაქეთა საკუთრებაში არსებული დოკუმენტების ეროვნული არქივისათვის შეძენის შესახებ;
• დაწესებულებათა არქივებისა და საექსპერტო კომისიების ტიპობრივი დებულებების პროექტების შემუშავება;
• საქმისწარმოების წესების, პროფილური ეროვნული და საერთაშორისო სტანდარტების ქართული ვერსიების მომზადება და დანერგვის ორგანიზაცია;
• დაწესებულებათა არქივებისა და საქმისწარმოების სამსახურების მუშაკთა კვალიფიკაციის ამაღლების მუდმივმოქმედი სემინარების მუშაობის ორგანიზაცია; ეროვნული არქივის მოსამსახურეთა კვალიფიკაციის ასამაღლებელი ღონისძიებების ჩატარება განყოფილებისათვის პროფილურ საკითხებზე.

• Study of quality, direction and rate  of completing the National Archival Fonds; analysis of the working results of  Central, Regional and Local Archives according to the profiled issues;
• Organization of registering the volume and the conditions of the National Archival Fonds,  temporarily stored at the Institutions, data collection, analysis and generalization;
• Definition of the categories of the source-organizations completing the Central, Regional and Local Archives; discussion of the lists of the source-organizations completing the Central Archives and preparation for the approval;
• Organization and the results control of the assessment examination of the documents preserved at the Central, Regional and Local Archives;
• Assistance of the Ministries to develop the branch inventories of the departmental documents;
• Insurance of the work of the central commission of experts; control of the work of the commissions of experts of the Central and Local Archives;
• Preparation of the proposals to purchase the documents in the possession of the citizens for the National Archives;
• Development of the drafts for the standard regulations of the Institutional Archives and experts commissions;
• Organization of implementation and development of the Georgian versions for the rules of record keeping, profiled national and international standards;
• Organization  of the advanced training seminars for the employees of Institutional archives and records management offices, holding the advances training arrangements for the employees of the National Archives on the issues profiled for the division.