მიუსაფარი ბავშვების ფოტონამუშევრების გამოფენა
საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლის დღესთან დაკავშირებით ეროვნული არქივის პავილიონში მიუსაფარი ბავშვების ფოტონამუშევრების გამოფენა გახსნა.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო „დანაშაულის პრევენციის ცენტრის“ მედიაციის სახლის ბენეფიციარების მიერ გადაღებული 30 ფოტო. თეა წულუკიანმა ფოტონამუშევრების ავტორებს ფოტოხელოვნების შესახებ გამოცემული სახელმძღვანელოები საჩუქრად გადასცა. ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით მიმართა იუსტიციის მინისტრმა.
პროექტი იუსტიციის სამინისტრომ 2016 წლის საგრანტო პროგრამის - „ქუჩაში მცხოვრებ და მომუშავე ბავშვთა იდენტიფიცირებისა და საზოგადოებაში ინტეგრაციის ხელშეწყობა” - ფარგლებში დააფინანსა.
იუსტიციის სამინისტროს საგრანტო პროექტის ფარგლებში, არასამთავრობო ორგანიზაცია World Vision საქართველომ, მიუსაფარ ბავშვებს ფოტოგრაფიის ჯგუფები შესთავაზა. პროექტის ფარგლებში, 6 თვის განმავლობაში, ბავშვებმა ფოტოხელოვნების შესახებ თეორიული და პრაქტიკული ცოდნა მიიღეს.
გამოფენას ტრეფიკინგთან ბრძოლის უწყებათაშორისი საბჭოს წევრი სამთავრობო უწყებების, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების, ასევე, ამერიკის საელჩოს წარმომადგენლები დაესწრნენ.
საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო, როგორც ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ მიმართული ღონისძიებების განმახორციელებელი უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს წამყვანი უწყება, განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობს ქუჩაში მცხოვრებ და მომუშავე ბავშვთა საუკეთესო ინტერესებისა და უფლებების დაცვას, ასევე, მათ მიმართ ძალადობის პრევენციას. ამ კუთხით, განსაკუთრებით აღსანიშნავია, იუსტიციის სამინისტროს ხელმძღვანელობით შემუშავებული საკანონმდებლო ცვლილებები, რომელმაც შემოიტანა მიუსაფარი ბავშვის ცნება. ასეთი ბავშვებისთვის იუსტიციის სამინისტროს სსიპ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ უსასყიდლოდ გასცა დროებითი საიდენტიფიკაციო დოკუმენტი. დოკუმენტაციის მოწესრიგება თავის მხრივ, შესაძლებლობას აძლევს ბავშვებს, ჩაერთონ განათლების, ჯანდაცვისა თუ სხვა სახელმწიფო პროგრამებში. გარდა ამისა, იუსტიციის სამინისტროს სსიპ „დანაშაულის პრევენციის ცენტრი“ არასრულწლოვნებში დანაშაულის პრევენციაზე მუშაობს. ბაზაზე არსებულ მედიაციის სახლში მოზარდისადმი კეთილგანწყობილი სივრცეა შექმნილი და ეხმარება ბენეფიციარს თავისუფალი დრო ნაყოფიერად, საინტერესოდ გაატაროს. მედიაციის სახლში იმართება სამიზნე ჯგუფების საჭიროებებზე მორგებული ტრენინგები და საგანმანათლებლო სემინარები. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა განათლების სისტემის მიღმა დარჩენილ არასრულწლოვნებს, ყოფილ პატიმრებსა და პატიმართა ოჯახის წევრებს, ზრუნვის სისტემიდან გასულ პირებს, 18 წლამდე მოზარდებს. 2014-2016 წლებში მედიაციის სახლის სერვისებით 700-ზე მეტმა არასრულწლოვანმა ისარგებლა. მათ შორის ქუჩაში მცხოვრები ან მომუშავე 125 ბავშვია.

Exhibition of Photos of Homeless Children
Thea Tsulukiani, Minister of Justice of Georgia opened an exhibition of photos of homeless children in the Exhibition Pavilion of the National Archives of Georgia regarding the World Day against Trafficking in Persons.
The exhibition presented 30 photos taken by the beneficiaries of the Mediation House of "Center for Crime Prevention". Tea Tsulukiani handed over the manuals, published about photography, to the photo authors. Minister of Justice addressed the participants of the event.
The project was financed by the Ministry of Justice within the framework of the grant program "Identification of Children Living and Working on the Street and Promoting Integration into Society" in 2016.
Within the framework of the grant project of the Ministry of Justice, non-governmental organization (NGO) “World Vision Georgia" has offered photography groups to homeless children. Within 6 months, the children received theoretical and practical knowledge about photography.
Representatives of governmental agencies from the Inter-Agency Council for Combating Trafficking, non-governmental and international organizations were presented at the exhibition.
The Ministry of Justice of Georgia, as the leading agency of the Inter-Agency Coordination Council implementing activities against human trafficking, delivers special attention to the protection of interests and rights of children living and working in the street, as well as preventing violence against them. In this regard, it is particularly noteworthy the legislative amendments under the guidance of the Ministry of Justice brought into the concept of homeless children. The State Services Development Agency of the Ministry of Justice has issued a temporary identification document for such children. Regulation of documentation allows children to get involved in education, health care or other state programs. In addition, LEPL "Center for Crime Prevention" of the Ministry of Justice is working on the prevention of crime in juveniles. At the base of the mediation house, a suitable area for adolescents is created and helps the beneficiary to spend free time fruitfully and interestingly. Particular attention is paid to juveniles, former prisoners and their family members, persons leaving the care system, adolescents under the age of 18. In 2014-2016 more than 700 juveniles have benefited from Mediation House services. Including 125 children living or working in the street.