მემორანდუმი ეროვნულ არქივსა და კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულ სააგენტოს შორის
კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის, პოპულარიზაციის  და ძეგლთა დაცვის სფეროში არსებული ისტორიული დოკუმენტაციის ეფექტური გამოყენების მიზნით, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულ სააგენტოსა და იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივს შორის უვადო თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
მემორანდუმს  ხელ მოაწერეკულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს გენერალურმა დირექტორმა ნიკანთიძე და საქართველოს ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა.
კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო  ეროვნულ არქივს უსასყიდლოდ გადასცემს კულტურული მემკვიდრეობის დოკუმენტურ საცავში არსებული პროექტების, ნახაზების, კროკებისა და მხატვრობის ასლებს.
თავის მხრივ, ეროვნული არქივი ეროვნულ სააგენტოს კონკრეტული პროექტების განხორციელებისთვის მიაწოდებს არქივში დაცულ იმ   წერილობით და ვიზუალურ მასალას, რომელიც დაინტერესებული საზოგადოებისთვის კიდევ უფრო წარმოაჩენს ქვეყანაში კულტურული მემკვიდრეობის სფეროს განვითარების ისტორიულ ტენდენციებს.
ამ მიმართულებით მიმდინარე წლის ნოემბრის ბოლოს, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოსა და ეროვნული არქივის პირველი ერთობლივი  პროექტი განხორციელდება და ევროპის კვირეულის ფარგლებში მომზადდება შემეცნებითი გამოფენა და კონფერენცია - „საქართველოს მოდერნისტული არქიტექტურა.  1950-80-იან წლებში ქვეყნის ურბანული განვითარების სამშენებლო პროცესები“.

Memorandum between the National Archives and the National Agency for Cultural Heritage Preservation
A permanent memorandum of cooperation concluded between the National Archives of Georgia and the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia considers the effective usage of historical documents in the field of protection and popularization of cultural heritage.
The memorandum was signed by the General Director of the National Agency for Cultural Heritage Preservation, Nikoloz Antidze and the General Director of the National Archives of Georgia, Teona Iashvili.
In the frames of the memorandum the National Agency for Cultural Heritage Preservation transfers the copies of projects, drafts, paintings preserved at the documentary depository of the Cultural Heritage to the National Archives free of charge.
From its side the National Archives of Georgia will provide the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia with the written and visual materials, preserved at the archive, for the implementation of the concrete projects that will show the historical trends of the development of the cultural heritage field in the country.
In this direction by the end of November of the current year the National Archives of Georgia and the National Agency for Cultural Heritage Preservation will implement the first joint project. In the frames of the European Weekly cognitive exhibition and conference "Georgian Modernist Architecture. Urban Development Construction Processes of Country in 1950-1980s".