ეროვნული საარქივო ფონდი 2015 წელს მნიშვნელოვანი მასალით გამდიდრდა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივში დაცულ დოკუმენტებს 2015 წელს შეემატა: 18 252 საქმეში გაერთიანებული წერილობითი დოკუმენტი; 30 000-მდე დოკუმენტის ელექტრონული ასლი; 551 ფოტო; 367 ფონოჩანაწერი; 85 კინოფირი.
მათ შორისაა: XIX საუკუნეში გადაწერილი, „ვეფხისტყაოსნის“ დღემდე შეუსწავლელი ხელნაწერი; XVII-XVIII საუკუნეების უცნობი ხელნაწერის ფრაგმენტი; XV-XVI საუკუნეების ორი ხელნაწერის ფრაგმენტი, რომელიც ძველნაბეჭდი წიგნის რესტავრაციისას მის ყდაში აღმოჩნდა; XIX საუკუნის მხედრული ძველნაბეჭდი სახარება; 1888 წელს გამოცემული „ვეფხისტყაოსანი“.
აღსანიშნავია, რომ 2015 წელს საქართველოს იუსტიციის მინისტრის, თეა წულუკიანის ძალისხმევით, ერთა ლიგაში საქართველოს პირველი რესპუბლიკის წარმომადგენლის, ხარიტონ შავიშვილის პირადი არქივის ციფრული ვერსია ეროვნულმა არქივმა ჟენევის გაეროს განყოფილების ბიბლიოთეკიდან ჩამოიტანა; აგრეთვე,  უკრაინის სახელმწიფო საისტორიო არქივში დაცული ორი ისტორიული რუკის ციფრული ასლი საქართველოს ეროვნულ არქივს გადაეცა.
გარდა ამისა, საარქივო ფონდს შეემატა: მხატვრული ფილმები – „ნატვრის ხე“, „მონანიება“, „იავნანა“, „გზა მშვიდობისა ჯაყო“, „მიხა“; ოთარ რამიშვილის 160-მდე სიმღერის ორიგინალი ფონოჩანაწერი; ილია ვეკუას, აკაკი ხინთიბიძის, ირაკლი ფაღავას, აკაკი გეწაძის, თენგიზ გიორგაძის, გარუნ აკოფოვის პირადი არქივები.
საქართველოს ეროვნულ არქივში დაცული მასალა, მათ შორის ახლად შემატებული ნებისმიერი დოკუმენტი თუ ფონდი, ხელმისაწვდომია ყველა დაინტერესებული პირისთვის და მათი გაცნობა ეროვნული არქივის მკვლევართა დარბაზებშია შესაძლებელი.

The National Archival Fonds were enriched with Important Materials in 2015
In 2015 the National Archival Fonds were enriched with written documents unified in 18 252 items; digital copies of about 30 000 document; 551 photos; 367 audio records; 85 film tapes.
Among them are: the manuscript of “The Knight in the Panther’s Skin”, rewritten in the 19th century, unstudied till now; the fragment of the unknown manuscript of the 17th-18th centuries; the fragments of the 15th-16th centuries two manuscripts, that were found in the cover of the old printed book; the old printed gospel, written in mkhedruli; “The Knight in the Panther’s Skin”, edited in 1888.
It’s noteworthy that due to the great effort of Minister of Justice, Thea Tsulukiani the digital copy of the private archive of Khariton Shavishvili, the representative of the First Republic of Georgia to the League of Nations, was transferred to the National Archives of Georgia from the Library of the United Nations Office at Geneva; also the State Historical Archive of Ukraine transferred the digital copies of the two historical maps to the National Archives.
Besides, the archival fonds were increased with the following films: “Natvris khe”, “Monanieba”, “Iavnana”, “Gza Mshvidobisa Jako”, “Mikha”; about 160 original audio records of Otar Ramishvili’s songs; private archives of Ilia Vekua, Akaki Khintibidze, Irakli Phaghava, Akaki Getsadze, Tengiz Giorgadze, Garun Akophov.
The materials preserved at the National Archives of Georgia, among them any of the newly added documents or fonds are accessible for all interested persons and are available at the research rooms of the National Archives.