ქართული ხელნაწერების საფუძველზე ანბანის სამი სახეობის შრიფტი შეიქმნება
ქართული ხელნაწერების საფუძველზე ანბანის სამი სახეობის შრიფტი – „ანბანდიდი“, „გრაგნილი“ და „მედეა“ – შეიქმნება. საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის, კომპანია „ჯეპრასა“ და კალიგრაფ დავით მაისურაძის თანამშრომლობით შრიფტების დასამზადებლად ეროვნულ არქივში დაცული ძეგლები შეირჩა.
ასომთავრულს საფუძვლად დაედება IX საუკუნის გამორჩეული ხელნაწერი „ანბანდიდი სახარება“, ნუსხურს – XV საუკუნის კონდაკი „იოანე ოქროპირის ჟამისწირვა“, მხედრული შრიფტი კი XVII საუკუნის ძეგლის „იაზონისა და მედეას ამბავის“ მიხედვით შეიქმნება. შრიფტები ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის სრულიად უსასყიდლოდ იქნება ხელმისაწვდომი.
„მოხარულები ვართ, რომ ხელნაწერი შრიფტების გალერეას – „ჯეპრას“ სპეციალურ პროექტს, რომელსაც საფუძველი 2019 წელს ჩაეყარა, სამი გამორჩეული შრიფტი შეემატება და ამით კიდევ უფრო შევუწყობთ ხელს ქართული დამწერლობის განვითარებასა და ქართული კულტურის პოპულარიზებას. იუნესკოს წარმომადგენლობაც ხომ გადაწყვეტილების მიღებისას სწორედ იმ ფაქტმა მოხიბლა, რომ ქართული დამწერლობის სამივე სახეობა დღესაც ცოცხალია, დღესაც გამოიყენება სასულიერო სასწავლებლებსა თუ ღვთისმსახურებაში და სკოლიდანვე ისწავლება სამივე მათგანი.“ - განაცხადა ჯეპრას სპეციალური პროექტების მენეჯერმა რუსუდან უსტიაშვილმა.
„საქართველოს ეროვნული არქივი, სხვა სახელმწიფო უწყებებთან ერთად, „ქართული ანბანის სამი სახეობის ცოცხალი კულტურის“ ნომინაციის მომზადებაში აქტიურად იყო ჩართული. ნომინაციის გამარჯვებიდან 5 წლის საიუბილეოდ ჩვენ სიამოვნებით მივიღეთ მონაწილეობა პროექტში, რომელიც ქართული ანბანის სამი სახეობის ცოცხალი კულტურის თვალსაჩინო მაგალითია. ქართული ხელნაწერების იმ მდიდარი კოლექციიდან, რასაც ეროვნული არქივი ინახავს, შეირჩა სხვადასხვა ეპოქისა და შინაარსის გამორჩეული კალიგრაფიით შესრულებული ნიმუშები," - განაცხადა საქართველოს ეროვნული არქივის სამეცნიერო განყოფილების უფროსმა ქეთევან ასათიანმა.
„ეს შრიფტები – „ანბანდიდი“, „გრაგნილი“ და „მედეა“ – ულამაზესი კალიგრაფიით შესრულებულ ძველ ხელნაწერებს ეფუძნება. ანბანდიდი სახარების ასომთავრული შრიფტი IX საუკუნის სისადავეს ასახავს. ნუსხურ შრიფტში („გრაგნილი“) განვითარებული შუა საუკუნეების ხელოვნების დეკორატიულობა ჩანს. მხედრული შრიფტი („მედეა“) კი ჩემთვის განმანათლებლობის ეპოქასთან ასოცირდება. სამივე მარტივად კითხვადი და დახვეწილია, ამიტომ დარწმუნებული ვარ, ამ შრიფტებით შესრულებულ ნიმუშებს უახლოეს მომავალში ბევრგან ვიხილავთ,“ – განაცხადა კალიგრაფმა დავით მაისურაძემ.
„ქართული ანბანის სამივე სახეობის ცოცხალი კულტურა“ იუნესკომ 2016 წლის 30 ნოემბერს არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის წარმომადგენლობით ნუსხაში შეიტანა. სწორედ ამ ფაქტის 5 წლის საიუბილეოდ საზოგადოება ახალ შრიფტებს – „ანბანდიდს“, „გრაგნილსა“ და „მედეას“ გაეცნობა. ანბანის სამი სახეობის შრიფტების წარდგენა ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში 30 ნოემბერს გაიმართება.

Three types of alphabet fonts - "Anbandidi", "Gragnili" and "Medea" - will be created based on Georgian manuscripts. In cooperation with the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, the company "Gepra" and calligrapher Davit Maisuradze, the monuments preserved in the National Archives were selected for the production of fonts.
Asomtavruli will be based on the 9th century manuscript "Anbandidi Gospel", Nuskhuri – on the 15th century Kontakion "Liturgy of John Chrysostom", and the Mkhedruli font – based on the 17th century monument "The Story of Jason and Medea". The fonts will be available for free to any interested person.
"We are pleased to add three distinctive fonts to the handwritten font gallery -"Gepra"-s special project, which was founded in 2019, and thus further contribute to the development of the Georgian writing system and the popularization of Georgian culture. UNESCO delegation was fascinated by the fact that all three types of Georgian script are still alive today, are still used in theological schools and worship services, and all three are taught from school”, said Rusudan Ustiashvili, Gepra Special Projects Manager.
"The National Archives of Georgia, along with other state agencies, was actively involved in the preparation of the nomination "Three species of living culture of the Georgian alphabet. " For the 5th anniversary of the nomination, we are pleased to participate in the project, which is a visible example of the living culture of three species of the Georgian alphabet. From the rich collection of Georgian manuscripts kept by the National Archives, samples made of distinctive calligraphy of different epochs and contents have been selected," said Ketevan Asatiani, head of the scientific department of the Georgian National Archives.
"These fonts -" Anbandidi "," Gragnili "and" Medea "- are based on ancient handwritings made with beautiful calligraphy. The Asomtavruli font of the Anbandidi Gospel reflects the controversy of the 9th century. The decoration of medieval art developed in Nuskhuri font ("Gragnili") can be seen. The Mkhedruli font ("Medea") is associated with the enlightenment for me. All three are easy to read and refined, so I'm sure we will see samples made with these fonts in many places in the near future, "said calligrapher Davit Maisuradze.
"Living Culture of All Three Types of the Georgian Alphabet" was included in the list of intangible cultural heritage on November 30, 2016 by UNESCO. On the occasion of the 5th anniversary of this fact, the society will get acquainted with the new fonts - "Anbandidi", "Gragnili" and "Medea". The presentation of the three types of alphabet fonts will take place on November 30 at the National Archives Exhibition Pavilion.