თბილისის საარქივო ფილმების საერთაშორისო ფესტივალი ვიმ ვენდერსის "სინათლის ხრიკით" და უძველესი ქართული ანიმაციური ფილმებით დაიხურა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში დღეს თბილისის საარქივო ფილმების საერთაშორისო ფესტივალი ვიმ ვენდერსის  "სინათლის ხრიკით" და უძველესი ქართული ანიმაციური ფილმების ჩვენებით დასრულდა.
"სინათლის ხრიკი" 1995 წელს არის გადაღებული და კინოს დაბადებას აღწერს ბერლინში, სადაც ძმებმა სკლადანოვსკებმა ბიოსკოპი შექმნეს.  ანიმაციური ფილმები - „გაზაფხული“ (1930) და „კოლხიდა“ („არგონავტები“) (1934) - ბოლო იყო იმ 80-მდე დოკუმენტურ, მხატვრულ და ანიმაციურ ფილმს შორის, რომელიც მაყურებელმა ფესტივალის ფარგლებში იხილა.
საქართველოს, გერმანიის, იტალიის, აშშ-ის, ესპანეთის, მალტის, დიდი ბრიტანეთის, ნიდერლანდების, პორტუგალიის, ჩეხეთის, ხორვატიის, მოლდოვას კინოარქივებში, კინოთეკებსა და კინომუზეუმებში დაცული საარქივო ფილმები ეროვნული არქივის კინოდარბაზში 5-დან 8 ოქტომბრის ჩათვლით იყო ნაჩვენები. ჩეხეთის ეროვნული კინოარქივის, ხორვატიის  სინემათეკისა და  გერმანიის ფედერალური არქივის საფესტივალო პროგრამები ამ ორგანიზაციებიდან ღონისძიებაზე ჩამოსულმა სტუმრებმა - მატეი სტრნადმა, ვეირან პავლინიკმა და ადელჰაიდ ჰეფტბერგერმა წარადგინეს. ფესტივალში მონაწილეობისათვის მათ სპეციალური ჯილდო და სერტიფიკატი გადაეცათ.
კინოფესტივალისთვის შერჩეული ფილმები 1895 – 1960-იან წლებში ძმები ლუმიერების, ძმები სკლადანოვსკების, იან კრიჟენეცკის, ვასილ ამაშუკელის, ჟორჟ მელიესის, აურელიო პაზ დორ რეისის, ლადო მუჯირის, ჟორჟ პალუს, ოქტავიან მილეტიჩის, ვიმ ვენდერსისა და სხვების მიერ არის გადაღებული.
თბილისის საარქივო ფილმების საერთაშორისო ფესტივალმა დახურვის ცერემონიაზე საჩუქარი მიიღო სტუდია „პიონერფილმისგან“. სტუდიის ხელმძღვანელმა გრიგოლ ჩიგოგიძემ ფესტივალის ორგანიზატორებს „პიონერფილმში“ დამზადებული უხმო ფილმების კინოვარსკვლავის მერი პიკფორდის თოჯინა გადასცა.
საქართველოს ეროვნულმა არქივმა თბილისის საარქივო ფილმების ყოველწლიური საერთაშორისო ფესტივალი 2022 წელს პირველად ჩაატარა. ღონისძიების მხარდამჭერები იყვნენ საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო და საქართველოს ეროვნული კინოცენტრი.

Tbilisi International Archive Film Festival closed with Wim Wenders' "A Trick of the Light" and ancient Georgian animated films.
The International Archive Film Festival of Tbilisi ended today with Wim Wenders' "A Trick of the Light" and the screening of ancient Georgian animated films at the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
"A Trick of The Light" was filmed in 1995 and describes the birth of cinema in Berlin, where the Skladanowski brothers created a cinema. Animated films - "Spring" (1930) and "Colchida" ("Argonauts") (1934) - were the last among the 80 documentary, feature and animated films that the audience saw within the framework of the festival.
Archive films kept in film archives, film libraries and film museums of Georgia, Germany, Italy, USA, Spain, Malta, Great Britain, Netherlands, Portugal, Czech Republic, Croatia, Moldova were shown in the cinema hall of the National Archive from October 5 to 8. The festival programs of the Czech National Film Archive, the Croatian Cinematheque and the German Federal Archive were presented by the guests from these organizations - Matej Strnad, Veyran Pavlinik and Adelheid Heftberger. They were given a special award and certificate for participating in the festival.
The films selected for the film festival were made by the Lumiere brothers, the Skladanowski brothers, Jan Kryzhenecki, Vasyl Amashukel, Georges Méliès, Aurelio Paz do Rey, Lado Mujiri, George Palu, Octavian Miletić, Wim Wenders and others in the period 1895-1960.
Tbilisi International Archive Film Festival received a gift from Pionerfilm studio at the closing ceremony. The head of the studio, Grigol Chigogidze, presented the festival organizers with a doll of Mary Pickford, the movie star of the silent films made by Pioneer Film.
The National Archive of Georgia held the annual international festival of archival films in Tbilisi for the first time in 2022. The supporters of the event were the Ministry of Justice of Georgia and the National Film Center of Georgia.