"საქართველოს ოკუპაციის 100 წლისთავი" - ეროვნული არქივის ონლაინ გამოფენა.
2021 წლის 25 თებერვალს ბოლშევიკური რუსეთის მიერ დამოუკიდებელი საქართველოს ოკუპაციის 100 წელი შესრულდა.
ამ ტრაგიკულ თარიღს ეძღვნება საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის გამოფენა, რომელიც 25 თებერვალს ეროვნული არქივის ვებგვერდზე www.archive.gov.ge ონლაინ გაიხსნება.
გამოფენაზე „საქართველოს ოკუპაციის 100 წლისთავი“ წარმოდგენილია უნიკალური საარქივო მასალა, რომელიც გვაწვდის საინტერესო და სანდო ინფორმაციას 100 წლის წინ საქართველოში მომხდარ ტრაგიკულ მოვლენებზე. ეს მოიცავს რუქას, რომელშიც ნაჩვენებია წითელი არმიის საქართველოში შემოჭრის მარშრუტი, მთავრობის ლიდერების მოწოდებები და დაწერილი დოკუმენტები, ომის შესახებ სტატიები, ფოტოები და ა.შ.
საქართველოს ეროვნული არქივი ბოლო წლებში აქტიურად მუშაობდა საქართველოს პირველი რესპუბლიკის ისტორიის ამსახველი დოკუმენტების საზოგადოებისთვის უფრო ხელმისაწვდომობაზე. ამ მიზნით არაერთი სასწავლო და სამეცნიერო პროექტი განხორციელდა, გამოიცა წიგნები, შეიქმნა ელექტრონული კატალოგი და მულტიმედიური გვერდი, მოეწყო გამოფენები ფიზიკურ და ციფრულ ფორმატში. ეს მრავალფეროვანი რესურსები ხელმისაწვდომია არქივის ვებსაიტზე www.archive.gov.ge.

"100th Anniversary of the Occupation of Georgia" - Online Exhibition of the National Archives
The exhibition of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia that will be opened online on the website of the National Archives www.archive.gov.ge on February 25, is dedicated to this tragic date.
The exhibition "100th Anniversary of the Occupation of Georgia" presents unique archival material that provides interesting and trustworthy information about the tragic events that took place in Georgia 100 years ago. These include a map showing the route of the Red Army invasion of Georgia, calls and written documents from government leaders, newspaper articles on the war, photos, etc. The exhibits clearly depict Georgia's selfless struggle and 6-week war to preserve its freedom.
In recent years, the National Archives of Georgia has been actively working to make documents reflecting the history of the First Republic of Georgia more accessible to the public. Numerous educational and scientific projects have been carried out for this purpose, books have been published, an electronic catalog and a multimedia page have been created, exhibitions in physical and digital formats have been held. These diverse resources are available on the archive website at www.archive.gov.ge