საგანმანათლებლო პროექტის ნახევარფინალური თამაში 18 აპრილს გაიმართება
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტის - „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა“  - ნახევარფინალური თამაში  2019 წლის 18 აპრილს თბილისში, ბათუმსა და ქუთაისში ერთდროულად გაიმართება.
ნახევარფინალში მონაწილეობას მიიღებს პროექტში დარეგისტრირებული საქართველოს დედაქალაქისა და რეგიონების 280-მდე სკოლის გუნდი, თითოეული 5 მოსწავლის შემადგენლობით.
ნახევარფინალურ და ფინალურ თამაშებს წარუძღვება საქართველოს კლუბი “რა? სად? როდის?”.
ნახევარფინალში საუკეთესო შედეგის მქონე 50 სკოლის გუნდი ფინალში გადავა. ფინალური თამაში კი 22 მაისს თბილისში გაიმართება. პროექტის გამარჯვებულები პრიზებითა და სიგელებით დაჯილდოვდებიან.

Semifinal of the Educational Project will be held on April 18
Semifinal of the educational project “Democratic Republic of Georgia” will be held on April 18, 2019 in Tbilisi, Batumi and Kutaisi at the same time.
Five-member registered teams of about 280 schools from the capital and the regions of Georgia will participate in the semifinal.
School educational project was established in 2015 and it aims to cause interest of the students in the history of the First Republic. Participants were provided with the digital copies of the publications, depicting the history of 1918-1921. Per them questions for semifinal and final were prepared.
Semifinal and final will be led by the Georgian club “What? Where? When?”
50 school teams with the highest results will play final. Final will be held on May 22, in Tbilisi. Project winners will be awarded with prizes and certificates.