საგანმანათლებლო პროექტის გამარჯვებული კარალეთის #1 სკოლა გახდა
საქართველოს პირველი რესპუბლიკის შესახებ იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტის - „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა“ - გამარჯვებული გორის რაიონის სოფელ კარალეთის #1 საჯარო სკოლა გახდა.
მეორე საპრიზო ადგილი ჭიათურის #2 სკოლამ დაიკავა, მესამე ადგილზე კი რუსთავის #6 სკოლა გავიდა.
ფინალური თამაში თბილისში, სასტუმრო „ბილტმორში“, გაიმართა.
პროექტის გამარჯვებულები საქართველოს ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა და საფრანგეთში ქართული ემიგრაციის წარმომადგენელმა, ნოე რამიშვილისა და მამია ბერიშვილის შთამომავალმა, ტიერი ბერიშვილმა დააჯილდოვეს.
პროექტის დასკვნით ნაწილში 53 საჯარო და კერძო სკოლის გუნდი მონაწილეობდა. ფინალში მოხვდნენ გუნდები, რომელთაც 2019 წლის 18 აპრილს გამართულ ნახევარფინალში 20 შესაძლებლიდან 14 და მეტი ქულა დააგროვეს. ნახევარფინალური თამაშები თბილისში, ბათუმსა და ქუთაისში ერთდროულად შედგა. მასში მონაწილეობა 261 სკოლის გუნდმა მიიღო. სკოლის თითოეულ გუნდში 5 ძირითადი და ერთი სათადარიგო მონაწილე იყო.
ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტი 2015 წლიდან ტარდება და საქართველოს პირველი რესპუბლიკის ისტორიით მოსწავლეთა დაინტერესებას ემსახურება.

The Winner of the Educational Project Became School #1 of Karaleti
Public School #1 of the village Karaleti, Gori district, became the winner of the educational project of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia - "First Democratic Republic of Georgia".
Chiatura School #2 took the second place and Rustavi School #6 took the third place.
The final game was held at Biltmore Hotel in Tbilisi.
The winners of the project were awarded by Teona Iashvili, Director General of the National Archives of Georgia and Thierry Berishvili, a descendant of Georgian emigrants to France Noe Ramishvili and Mamia Berishvili.
In the final part of the project 53 public and private school teams were involved. The teams reached the final, scoring 14 and more out of 20 points in the semifinals on April 18, 2019. The semifinal games were held simultaneously in Tbilisi, Batumi and Kutaisi. 261 school teams participated in it. There were 5 primary and one reserve members in each school team.
The National Archives educational project has been running since 2015 and serves the interest of students in the history of the First Republic of Georgia.