საარქივო სიახლეებსა და უცხოურ გამოცდილებას ეროვნული არქივის დელეგაცია აბუ-დაბიში ეცნობა
არქივების საერთაშორისო საბჭოს (ICA) მიერ ორგანიზებული კონგრესი საარქივო სფეროში არსებული სიახლეების, თანამედროვე მიდგომების, უცხოური გამოცდილების გაზიარების, კოლეგებთან ახალი პროექტების დაგეგმვისა და თანამშრომლობის გაღრმავების მნიშვნელოვანი საშუალებაა.
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის დელეგაცია ღონისძიებაში მსოფლიოს 135 ქვეყნის საარქივო ორგანიზაციასთან და 5000-მდე დელეგატთან ერთად მონაწილეობს.
კონგრესის ფარგლებში ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა მონაწილეობა მიიღო არქივების საერთაშორისო საბჭოს (ICA), ასევე მისი ევროპული განყოფილების (EURBICA) გენერალური ასამბლეის სხდომებში, რომელზეც 2024 წლის გეგმები განიხილეს და კენჭი უყარეს სხვადასხვა მიმდინარე საკითხს; თეონა იაშვილმა შეხვედრები გამართა ICA-ის აღმასრულებელ დირექტორთან; მალტის, ლიეტუვის, ლატვიის, ესტონეთის არქივების წარმომადგენლებთან მომავალი თანამშრომლობის შესაძლებლობები განიხილა.
არქივების საერთაშორისო საბჭოს (ICA) კონგრესი არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში, აბუ-დაბიში 10 ოქტომბერს გაიხსნა და 13 ოქტომბერს დაიხურება. ღონისძიება მოიცავს სემინარებს, სესიებსა და სამუშაო შეხვედრებს; სპეციალურად მოწყობილ საგამოფენო სივრცეში წარმოდგენილია საარქივო საქმიანობასთან დაკავშირებული ორგანიზაციები.
1948 წელს დაარსებულ საერთაშორისო ორგანიზაციაში საქართველოს ეროვნული არქივი 1996 წელს გაწევრიანდა, მოგვიანებით კი ამ ორგანიზაციის ევროპული წარმომადგენლობას (EURBICA) შეუერთდა.

The International Council on Archives (ICA) congress is a vital forum for exchanging ideas, cutting edge techniques, and international experience as well as for brainstorming new project ideas and strengthening professional relationships.
The delegation of the National Archive of the Ministry of Justice of Georgia is participating in the event along with around 5000 delegates and archival organizations from 135 countries.
The General Director of the National Archives attended the General Assembly of the International Council on Archives (ICA) and its European Division (EURBICA) within the framework of the Congress. There, plans for 2024 and other current concerns were discussed.Teona Iashvili held meetings with the executive director of ICA; She discussed the possibilities of future cooperation with the representatives of the archives of Malta, Lithuania, Latvia, Estonia.
The Congress of the International Council on Archives (ICA) is hosted by the United Arab Emirates, Abu Dhabi, from October 10 to October 13. Seminars, sessions, and workshops are all part of the event; organizations involved in archive operations are showcased in a specially designed exhibition area.International Council of Archives (ICA)was founded in 1948. The National Archives of Georgia joined it in 1996, and later became a member of the European representative office of this organization (EURBICA).