პირველი რესპუბლიკის გამოფენა გორის იუსტიციის სახლში
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივი საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის თემაზე რეგიონებში გამოფენებს აგრძელებს. დღეს 1918-1921 წლების ისტორიის ამსახველი ექსპოზიცია გორის იუსტიციის სახლში გაიხსნა.
ექსპოზიციის გახსნასთან ერთად, ეროვნული არქივის თანამშრომელმა დიმიტრი სილაქაძემ ჩაატარა საჯარო ლექცია 1918-1921 წლების ისტორიის შესახებ.
გამოფენა მოიცავს წერილობით და ფოტომასალას საქართველოს დამოუკიდებლობის შესახებ პირველი რესპუბლიკის სამწლიან პერიოდში. არქივში დაცული მრავალფეროვანი მასალა საქართველოს ისტორიის ამ მოკლე პერიოდთან დაკავშირებულ ისეთ მნიშვნელოვან მოვლენებს ასახავს, როგორებიცაა: სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენა და დამოუკიდებელი საქართველოს მთავრობის ჩამოყალიბება; უმაღლესი საკანონმდებლო ორგანოს – დამფუძნებელი კრების – არჩევნები, რომელშიც მონაწილეობა ორივე სქესის ამომრჩევლებმა მიიღეს და კანდიდატებად დარეგისტრიტებული 20-ზე მეტი ქალიდან დამფუძნებელ კრებაში ხუთმა ქალმა დაიკავა ადგილი; საქართველოს პირველი კონსტიტუციის მიღება და მრავალი სხვა.
2018 წელს საქართველოს პირველი რესპუბლიკის შექმნიდან 100 წელი გავიდა. საიუბილეო თარიღს ეროვნული არქივი არაერთი ღონისძიებით აღნიშნავს. მათ შორის არის გამოფენა „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა“, რომელიც წლის განმავლობაში საქართველოს ყველა რეგიონს მოიცავს.

The Exhibition on the First Republic of Georgia in the Public Service Hall of Gori
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia is continuing exhibitions on the First Republic of Georgia in the regions. Today an exhibition on the history of the years 1918-1921 was opened in the Public Service Hall of Gori.
Along with the opening of the explosion, an employee of the National Archives Dimitri Silakadze held a public lecture on the history of the years 1918-1921.
Manuscripts and photo materials, showing the three year history of independence of Georgia, are presented on the exhibition. The variety of the preserved material in the Archives reflects important events of the above mentioned period of Georgian history such as: The restoration of state sovereignty and the establishment of the government of independent Georgia; The high legislative body – holding the elections of Constituent Assembly, in which representatives of both genders participated and five of more than 20 women among the registered candidates became members of the Constituent Assembly; Accepting the first constitution and etc.
In 2018 exactly 100 years passed since the establishment of the First Republic of Georgia. The anniversary date will be celebrated by the National Archives with numerous events such as the exhibition “The First Democratic Republic of Georgia”, which will be held in all regions of Georgia throughout the year.