პირველი რესპუბლიკის დროშისა და გერბის ესკიზებს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი მიენიჭა
საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის სახელმწიფო დროშისა და სახელმწიფო გერბის ესკიზებს კულტურული მემკვიდრეობის მოძრავი ძეგლის სტატუსი მიენიჭა.
გადაწყვეტილება საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულმა სააგენტომ საქართველოს პარლამენტთან არსებული ჰერალდიკის სახელმწიფო საბჭოს მიმართვისა და საქართველოს ეროვნული არქივის მიერ წარმდგენილი დოკუმენტაციის საფუძველზე მიიღო.
ამიერიდან საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში დაცული საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის დროშა (ესკიზი) და საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის გერბი (ესკიზი, ეკუთვნის საქართველოს პარლამენტს) კულტურული მემკვიდრეობის მოძრავი ძეგლია.

Sketches of the State Flag and the Coat of Arms of the First Democratic Republic of Georgia were granted the status of a movable site of cultural heritage.
The decision was made by the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia on the basis of an application submitted by the State Council of Heraldry under the Parliament of Georgia and documentation submitted by the National Archives of Georgia.
From now on, the flag of the First Democratic Republic of Georgia (sketch) and the Coat of Arms of the First Democratic Republic of Georgia (sketch, owned by the Parliament of Georgia) protected by the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia are movable sites of cultural heritage.