გამოფენა „საქართველოს დამფუძნებელი კრება - 100“
დღეს, საქართველოს დამფუძნებელი კრების პირველი სხდომიდან ზუსტად 100 წლის შემდეგ, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში მხოლოდ ერთი დღით გამოიფინა ეროვნულ არქივში ამ ისტორიული ფაქტის ამსახველი საარქივო დოკუმენტების დედნები:
• საქართველოს დამოუკიდებლობის აქტი, მიღებული 1918 წლის 26 მაისს და დამტკიცებული 1919 წლის 12 მარტს, დამფუძნებელი კრების პირველ სხდომაზე (ეკუთვნის საქართველოს პარლამენტს, დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში)
• 1919 წლის 12 მარტის დამფუძნებელი კრების პირველი სხდომის ოქმი
• სხდომის ფოტოები
დამფუძნებელი კრება იყო საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საკანონმდებლო ორგანო, რომელიც 1919 წლის 14-16 თებერვალს საყოველთაო, ფარული, თანაბარი, პირდაპირი კენჭისყრით აირჩია საქართველოს მოსახლეობამ.

Exhibition "Constituent Assembly of Georgia - 100"
Today, exactly 100 years after the first session of the Constituent Assembly of Georgia, the original documents, preserved at the National Archives of Georgia, were exhibited for just one day at the Exhibition Pavilion of the National Archives:
• Act of Independence of Georgia, adopted on May 26, 1918 and approved on March 12, 1919 at the first sitting of the Constituent Assembly (owned by the Parliament of Georgia, preserved in the National Archives of Georgia)
• Minutes of the first meeting of the Constituent Assembly of March 12, 1919
• Photos of the session
The Constituent Assembly was the Legislative Body of the Democratic Republic of Georgia, which was elected by universal, secret, equal, and direct suffrage on February 14-16, 1919.