ეროვნული არქივის საარქივო ფილმების მეორე საერთაშორისო ფესტივალის მონაწილეები ცნობილია
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საარქივო ფილმების მეორე საერთაშორისო ფესტივალზე მსოფლიოს 15 ქვეყნის 18 საარქივო და კინოინსტიტუციაში დაცული 38 დოკუმენტური, მხატვრული თუ ანიმაციური ფილმი იქნება ნაჩვენები.
ფესტივალი 4 ოქტომბერს საქართველოს ეროვნული არქივის პროგრამით გაიხსნება. „საქართველოს კურორტები“ 1930 წელს რეჟისორ ედუარდ სუპატაშვილის მიერ გადაღებული სარეკლამო ხასიათის ფილმია. იგი მოგვითხრობს საქართველოს ისეთ სამკურნალო და დასასვენებელ კურორტებზე როგორებიცაა ბორჯომი, აბასთუმანი, წყალტუბო, ახტალა, ბაკურიანი და სხვა. ფილმის ყველაზე შთამბეჭდავი ნაწილი საქართველოს მთებში მოგზაურობაა. სამკურნალო პროცედურების გარდა, მასში ასევე ასახულია სპორტული თუ კულტურული აქტივობები.
ქართული პროგრამის მეორე ფილმი - „მსოფლიო ტაშს უკრავს“ - გიორგი ასათიანმა 1960 წელს საქართველოს ნაციონალურ ბალეტ „სუხიშვილების“ შესახებ გადაიღო. ფილმში ნაჩვენებია ანსამბლის საკონცერტო გამოსვლები ლონდონში, პარიზში, რომში, ნიუ-იორკში, ლოს-ანჯელესში, ბოგოტაში, მეხიკოში, ჰავანასა და მსოფლიოს სხვა დიდ ქალაქებში. ფილმში ასევე ნაჩვენებია ამერიკისა და ევროპის ქვეყნების ღირსშესანიშნაობები, რომლებსაც ანსამბლის წევრები სტუმრობდნენ.
5-7 ოქტომბერს საფესტივალო დღეები გაგრძელდება ბელგიის სამეფო კინოარქივში, გერმანიის ფედერალურ არქივში, გერმანიის კინოს ინსტიტუტში, ჰოლანდიის აი კინომუზეუმში, ჩეხეთის, პერუს, ჩრდილოეთ მაკედონიის კინოთეკებში, პორტუგალიისა და ტურინის კინოს მუზეუმებში, ჩეხეთის, ესტონეთის, პოლონეთის, ბულგარეთის კინოარქივებში, აშშ-ისა და მალტის ეროვნულ არქივებში დაცული ალფრედ მაჩინის, დუშან ვუკოტიჩის, იან ნემეკის, ლეიდა ლაიუსის, ალბრეხტ ვიქტორ ბლუმის, ელა ბერგმან მიშელის, ძმები მანაკების, რეინალდო ფერეირას, ჯიმი მურაკამის, რობერტ სიოდმაკისა და სხვათა რეჟისორობით 1909-1975 წლებში გადაღებული საარქივო ფილმებით.
ეროვნულმა არქივმა თბილისის საარქივო ფილმების საერთაშორისო ფესტივალი გასულ წელს დააფუძნა. 2023 წლის 4-7 ოქტომბერს ფესტივალი მეორედ ჩატარდება და მისი წლევანდელი თემა „კინოარქივების საგანძურია“.

38 feature, documentary, and animated films that have been preserved at 18 archival and film institutions across 15 countries will be screened at the second international festival of archival films of the National Archive of the Ministry of Justice of Georgia The festival will open on October 4 with the program of the National Archives of Georgia. "Sakartvelos Kurortebi" is an advertising film shot in 1930 by director Eduard Supatashvili. It tells us about such medical and recreational resorts in Georgia as Borjomi, Abastumani, Tskaltubo, Akhtala, Bakuriani, and others. The journey to the Georgian highlands is the most striking aspect of the movie. Sports and cultural events are included in addition to medical procedures.
The second film of the Georgian program, "Msoplio Tashs Ukravs" was made by Giorgi Asatiani in 1960 about the Georgian National Ballet "Sukhishvili".  The film shows the ensemble's concerts in London, Paris, Rome, New York, Los Angeles, Bogota, Mexico City, Havana, and other major cities around the world. The film also shows the sights of the American and European countries visited by the ensemble members.
On October 5-7, the festival days will continue with the archival films of 1909-1975, directed by Alfred Machin, Dušan Vukotić, Jan Nemec, Leida Laius, Albrecht Victor Blum, Ella Bergman Michel, The Manaki Brothers, Reinaldo Ferreira, Jimmy Murakami, Robert Siodmak, and others, preserved in the collections of Royal Film Archives of Belgium, the Federal Archives of Germany, the German Film Institute, the Dutch Eye Film Museum, the cinematheques of the Czech Republic, Peru, North Macedonia, the film museums of Portugal and Turin, the film archives of the Czech Republic, Estonia, Poland, Bulgaria, National Archives of USA and Malta. made between 1909-1975.
The Tbilisi International Archive Film Festival was established by the National Archives last year. On October 4-7, 2023, the festival will be held for the second time, and this year's theme is "Treasures of Film Archives".