ეროვნული არქივის კინოთეატრში ლანა ღოღობერიძის ფილმების რეტროსპექტივა გაიხსნა
რეჟისორ ლანა ღოღობერიძის ფილმების რეტროსპექტივას საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის კინოთეატრი დღეიდან 20 ნოემბრის ჩათვლით უმასპინძლებს.
ღონისძიება გაიხსნა დოკუმენტური ფილმით „გელათი“, რომელიც მაყურებელს რეჟისორმა თავად წარუდგინა. დღესვე ნაჩვენები იყო 1961 წელს გადაღებული მხატვრული ფილმი „ერთი ცის ქვეშ“.
17-20 ნოემბერს მაყურებელი იხილავს 1960-იან 2010-იან წლებში გადაღებულ მხატვრულ ფილმებს, რომლებიც მაღალი ხარისხით გაციფრულებული და აღდგენილია. მათ შორისაა: „მე ვხედავ მზეს“ (1965), „ფერისცვალება“ (1968), „როცა აყვავდა ნუში“ (1972), „რამდენიმე ინტერვიუ პირად საკითხებზე“ (1978), „დღეს ღამე უთენებია“ (1984), „ორომტრიალი“ (1986) და „ოქროს ძაფი“ (2019).
რეტროსპექტივის შესახებ დეტალური ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ეროვნული არქივის ვებგვერდზე: https://archive.gov.ge/ge/movies.

The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia will host a retrospective of films directed by Lana Ghoghoberidze from today til November 20.
The event was opened with the documentary "Gelati", which was presented to the audience by the director herself. The 1961 feature film "One Under the Sky" was shown today.
On November 17-20, the audience will see feature films shot in the 1960s and 2010s that have been digitized and restored in high quality including "I can see the Sun" (1965), "limits" (1968), "When Almonds Blossomed" (1972), "Several Interviews on Personal Matters" (1978), "Day is longer than night" (1984), "Full circle" (1986) and “Golden Thread” (2019).
Detailed information about the retrospective is available on the website of the National Archives: https://archive.gov.ge/ge/movies.