ეროვნულ არქივში საქმისწარმოებისა და საარქივო საქმის სემინარი მიმდინარეობს
საქართველოს იუსტიციის სამინიტროს ეროვნული არქივი 23-27 აპრილს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს, შპს საქართველოს მელიორაციისა და ქალაქ მცხეთის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის საქმისწარმოებისა და საარქივო საქმის თანამშრომლებისთვის სემინარს ატარებს.
ღონისძიების მონაწილეები გაეცნობიან არქივების მუშაობის საკანონმდებლო ნორმებს, მათ შორისაა: საქმეთა ნომენკლატურის შედგენა და საქმეთა ფორმირება; დოკუმენტების შემფასებელი ექსპერტიზა; საქმეთა გაფორმება; ანაწერების შედგენა; არქივების დოკუმენტების დაცვა; დოკუმენტების აღრიცხვა; არქივის დოკუმენტების მუდმივად შესანახად გადაცემის წესი.
თეორიული ცოდნის გარდა, მონაწილეები დაათვალიერებენ არქივებსა და საცავებს და ადგილზე გაეცნობიან ეროვნული არქივის საქმიანობის სპეციფიკას. სემინარი 27 აპრილს დასრულდება და უწყებრივი არქივების თანამშრომლებს სერტიფიკატები გადაეცემათ.
აღსანიშნავია, რომ ეროვნული არქივის ფუნქციაში შედის დაწესებულებათა არქივების მუშაობასა და ეროვნულ არქივში ჩასაბარებლად დაწესებულებათა დოკუმენტაციის მომზადებაზე ორგანიზაციულ-მეთოდური ხელმძღვანელობა. სწორედ ამიტომ, ეროვნული არქივი სახელმწიფო სამსახურების არქივებისა და საქმისწარმოების სამსახურების მუშაკთა კვალიფიკაციის ასამაღლებლად სემინარებს პერმანენტულად ატარებს.

Seminars on Task Management and Archival Work are being held in the National Archives
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia holds seminars for the staff of task management and archival work of the Ministry of Defense of Georgia, LLC Georgian Amelioration and the Educational Resource Centre of Mtskheta on April 23-27.
The participants of the event will be introduced the legislative norms of archival work as follows: organizing nomenclature and forming issues; evaluation expertise of documents; making inventory; keeping archival documents; recording documents; the rule of keeping archival documents permanently.
Along with gaining theoretical knowledge, the participants will also be shown around the archives and depositories and will be introduced the specifications of the archival work. The seminar will end on April 27 and the departmental archive staff will be awarded with certificates.
It should be noted, that it is also one of the functions of the National Archives to supervise organizationally and methodically the working process of the archival facilities and preparing documents of the facilities that have to be submitted to the archives. Therefore, the National Archives constantly hosts seminars to increase qualification of the workers of task management in the state services.