ეროვ­ნუ­ლ არ­ქი­ვში პრო­ექ­ტის – „გზავ­ნი­ლი მო­მა­ვალ­ში“ მო­რი­გი ეტა­პის პრე­ზენ­ტა­ცია გა­ი­მარ­თა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვ­ნუ­ლ არ­ქი­ვში პრო­ექ­ტის – „გზავ­ნი­ლი მო­მა­ვალ­ში“ მო­რი­გი ეტა­პის პრე­ზენ­ტა­ცია გა­ი­მარ­თა.
„კვი­რის პა­ლიტ­რის“ პრო­ექ­ტის ფარ­გლებ­ში, 2005 და 2010 წლე­ბის შემ­დეგ, სკივრი კი­დევ ერთხელ გა­იხ­სნა და ად­რე­სა­ტე­ბი 25 წლის წინ მათ­თვის გაგ­ზავ­ნილ წე­რი­ლებს მი­ი­ღე­ბენ.
მო­ქა­ლა­ქე­ე­ბის მიერ და­წე­რი­ლი გზავ­ნი­ლე­ბი ეროვ­ნუ­ლი არქივის სა­ცავ­ში 2000 წლი­დან ინა­ხე­ბა. პრო­ექ­ტის ფარ­გლებ­ში ნე­ბის­მი­ერ მსურ­ველს შე­ეძ­ლო წე­რი­ლი და­ე­წე­რა ოჯა­ხის წევ­რის­თვის, მე­გობ­რის­თვის, ახ­ლობ­ლის­თვის თუ ზო­გა­დად, ქვეყ­ნის­თვის, რო­მელ­საც ად­რე­სა­ტი, წე­რი­ლის ავ­ტო­რის სურ­ვი­ლი­სა­მებრ 5, 10, 25, 50 ან 100 წლის შემ­დეგ მი­ი­ღებ­და. წე­რი­ლე­ბი მო­თავ­სდა სპე­ცი­ა­ლურ სკივ­რში, და­ი­ლუ­ქა და ეროვნულ არქივში დაიდო ბინა.

The presentation of the next stage of the project “Message to the Future” took place at the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
As part of the “Kviris Palitra” project, following the openings in 2005 and 2010, the chest was once again unsealed, allowing recipients to receive letters sent to them 25 years ago.
Messages written by the citizens have been preserved in the National Archives’ repository since the year 2000. Within the framework of the project, any individual had the opportunity to write a letter to a family member, friend, neighbor, or even the country itself. The recipient—according to the author’s wishes—would receive the letter 5, 10, 25, 50, or 100 years later. These letters were placed in a specially designated chest, sealed and stored in the National Archives.