9 ივნისი არქივების საერთაშორისო დღეა
9 ივნისი არქივების საერთაშორისო დღეა. თარიღის აღნიშვნას საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივიც უერთდება და საზოგადოებას დღის განმავლობაში ფეისბუქის ოფიციალურ გვერდზე ორ ონლაინღონისძიებას სთავაზობს.
12:00 საათზე ვიდეოპრეზენტაციის საშუალებით სამეცნიერო განყოფილების ხელმძღვანელი ქეთევან ასათიანი ეროვნული არქივის ბოლო პერიოდის გამოცემებს  წარადგენს. 17:00 საათზე კი საარქივო ფილმის „საქართველოს მეჭურჭლეთუხუცესი“ ონლაინჩვენება გაიმართება. დოკუმენტური ფილმი ექვთიმე თაყაიშვილის შესახებ 1985 წელრეჟისორმა რეზო თაბუკაშვილმა გადაიღო. ონლაინჩვენება1 საათსა და 6 წუთს გაგრძელდება.
არქივების საერთაშორისო დღედ 9 ივნისი 2007 წელს არქივების საერთაშორისო საბჭომ დააწესა (ICA). თარიღი უკავშირდება 1948 წლის 9 ივნისს, როდესაც გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციამ (UNESCO) არქივების საერთაშორისო საბჭო დააარსა. საქართველოს ეროვნული არქივი წლებია ამ თარიღს საზეიმოდ აღნიშნავს.

June 9 Is International Archives Day
June 9 is International Archives Day. The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia joins the celebration and offers two online events to the public on the official Facebook page during the day.
Ketevan Asatiani, Head of the Scientific Department, will present the latest editions of the National Archives through a video presentation at 12:00. At 17:00, the online screening of the archival film "Saqartvelos Mechurchletukhutsesi" will be held online. The documentary about Ekvtime Takaishvili was made in 1985 by director Rezo Tabukashvili. The online show will last 1 hour and 6 minutes.
International Archives Day was established on June 9, 2007 by the International Council on Archives (ICA). The date is June 9, 1948, when the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) established the International Council on Archives. The National Archives of Georgia has been celebrating this date for years.