წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრთა ელექტრონული საძიებელი შეიქმნა
„ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების“ წევრების ელექტრონული საძიებელი, რომელიც საქართველოს ეროვნული არქივისა და საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის თანამშრომლობით შეიქმნა, საზოგადოებას დედაენის დღეს პროექტის ავტორმა, ეროვნული ბიბლიოთეკის საბიბლიოთეკო რესურსების დეპარტამენტის დირექტორმა ლევან თაქთაქიშვილმა წარუდგინა.
ღონისძიება ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში გაიმართა.
ვებპროგრამა აერთიანებს წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოებაში მისი დაარსებიდან ლიკვიდაციამდე, 1879-1927 წლებში, გაწევრიანებული 15 ათასზე მეტი ადამიანის ბიოგრაფიულ მონაცემს.
ელექტრონულ საძიებლის ხილვა შესაძლებელია ეროვნული არქივისა (http://archives.gov.ge/ge/elektronuli-katalogebi) და პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის (http://www.nplg.gov.ge/ilia/ka/) ვებგვერდებზე, იგი ხელმისაწვდომია ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის.
„ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოება“ 1879 წელს შეიქმნა. მის დამფუძნებელთა შორის იყვნენ: დიმიტრი ყიფიანი, ილია ჭავჭავაძე, ნიკო ცხვედაძე, იაკობ გოგებაშვილი, აკაკი წერეთელი, ივანე მაჩაბელი, რაფიელ ერისთავი, დავით კარიჭაშვილი და სხვები. საზოგადოებას არაერთი მეცენატი უწევდა ფინანსურ დახმარებას, მათ შორის: დავით სარაჯიშვილი, ძმები ზუბალაშვილები, თბილისის საადგილმამულო ბანკისა და ქუთაისის ბანკის ხელმძღვანელები; საზოგადოებას გამოცემებითა და ფულადი შემოწირულობებით ეხმარებოდნენ ქართველი მწერლები და საზოგადო მოღვაწეები, ასევე, ამ საზოგადოების თითოეული წევრი.
პროექტის პრეზენტაციის პარალელურად საგამოფენო პავილიონში წარმოდგენილი იყო საზოგადოების საარქივო მასალის ორიგინალები.

The online search engine of the members of The Society For Spreading Literacy Among Georgians was created
The online search engine of the members of The Society For Spreading Literacy Among Georgians, which was created via cooperation between National Archives of Georgia and The National Parliamentary Library of Georgia, was presented to the public by the author of the project, the chief of the library resources department of the National Library, Levan Taktakishvili, on the Day of Mother Language.
The event took place in the exhibition pavilion of the National Archives.
The web program contains the biographical data of more than 15 thousand members of The Society For Spreading Literacy, who became members of the society from the day of its foundation until its liquidation time, between 1879-1927.
The online search engine can be found on the web pages of The National Archives (http://archives.gov.ge/ge/elektronuli-katalogebi) and The National Parliamentary Library (http://www.nplg.gov.ge/ilia/ka/) and is accessible for any person interested.
The Society For Spreading Literacy Among Georgians was established in 1879. Among the founders were the following: Dimitri Yipiani, Ilia Chavchavadze, Niko Tskhvedadze, Iakob Gogebashvili, Akaki Tsereteli, Ivane Machabeli, Refiel Eristavi, Davit Karichashvili and others. The Society was funded by various patrons such as: Davit Sarajishvili, Zubalashvili brothers, the supervisors of The Mortgage Bank of Tbilisi and Kutaisi; The Society was also assisted with releases and money by the Georgian writers and public figures as well as every member of this society.
Alongside with the presentation of the project the original documents of The Society’s archival material were presented in the pavilion.