თეა წულუკიანი „UNESCO“-ს გენერალურ დირექტორ ოდრე აზულეს შეხვდა
28 მაისს პარიზში საქართველოს იუსტიციის მინისტრისა და „UNESCO“-ს გენერალური დირექტორის ოდრე აზულეს შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა განიხილეს „UNESCO“-თან საქართველოს თანამშრომლობის პრიორიტეტები. ორგანიზაციის გენერალური დირექტორი დაინტერესდა საქართველოს ეროვნული არქივის საქმიანობის მიმართულებებით. იუსტიციის მინისტრმა გენერალურ დირექტორს ინფორმაცია მიაწოდა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ გლობალური სამიტის 17-19 ივლისს საქართველოში ორგანიზების თაობაზე, რომლის თავმჯდომარეობა ჩვენმა ქვეყანამ გასულ წელს საფრანგეთის მთავრობისგან გადმოიბარა.
იუსტიციის მინისტრი გენერალურ დირექტორს ესაუბრა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში არსებული ისტორიული და კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების რუსეთის საოკუპაციო ძალის მიერ განადგურების ფაქტების თაობაზე. თეა წულუკიანმა ხაზი გაუსვა „UNESCO“-ს მიერ ადგილზე არსებული მძიმე მდგომარეობის შესწავლისა და მონიტორინგის საჭიროებას პრობლემების აღწერისა და შემდგომი დაზიანებების პრევენციის მიზნით.
საქართველოს იუსტიციის მინისტრი გამოეხმაურა „UNESCO“-ს გენერალური დირექტორის ინიციატივას ქალაქ მოსულში ისლამური სახელმწიფოს მიერ დაზიანებული  კულტურული მემკვიდრეობის აღდგენის შესახებ და ხელნაწერთა აღდგენის პროცესში ეროვნული არქივის რესტავრატორთა ჩართულობას დაჰპირდა.
საუბარი, ასევე, შეეხო იუსტიციის, განათლებისა და მეცნიერების და კულტურისა და სპორტის სამინისტროების მიმდინარე სხვადასხვა პროექტს „UNESCO“-ს ფარგლებში.

Thea Tsulukiani met the Director General of UNESCO Audrey Azoulay
On 28 May a meeting between the Minister of Justice of Georgia Thea Tsulukiani and the director general of UNESCO Audrey Azoulay was held in Paris.
During the meeting priorities of UNESCO, regarding Georgia, were discussed. The director general of the organization showed great interest in the working process of the National Archives of Georgia. The Minister of Justice informed the director general about the global summit of “Open Government Partnership”, being held in Georgia on 17-19 July. The chairmanship of the summit was handed over to Georgia by France last year.
The Minister of Justice spoke with the director general about destruction of historical and cultural heritage monuments in Abkhazia and Tskhinvali by the Russian occupation forces. Thea Tsulukiani emphasized the necessity for UNESCO to monitor and study the existent sever conditions on location in order to inspect the problems and prevent any future damages. ~
The Ministry of Justice of Georgia responded to the proposal of the director general of UNESCO to restore cultural heritage, damaged by the Islamic State in Mosul and gave a promise that restorers of the National Archives will get involved in the restoration process.
The discussion also led to different projects of UNESCO by the Ministry of Justice, Education and Science and Culture and Sport.