თბილისის საარქივო ფილმების პირველი საერთაშორისო ფესტივალი გაიხსნა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში დღეს თბილისის საარქივო ფილმების საერთაშორისო ფესტივალი პირველი ქართული დოკუმენტური ფილმის - „აკაკი წერეთლის მოგზაურობა რაჭა-ლეჩხუმში“ (1912) - ჩვენებით გაიხსნა.
საქართველოსა და მსოფლიოს 12 ქვეყნის 80-მდე დოკუმენტური, მხატვრული, ანიმაციური ფილმი და კინოქრონიკა ეროვნული არქივის კინოდარბაზში 6, 7 და 8 ოქტომბერს იქნება ნაჩვენები. კინოფესტივალისთვის შერჩეული ფილმები 1895 – 1960-იან წლებში ძმები ლუმიერების, ძმები სკლადანოვსკების, იან კრიჟენეცკის, ვასილ ამაშუკელის, ჟორჟ მელიესის, აურელიო პაზ დორ რეისის, ლადო მუჯირის, ჟორჟ პალუს, ოქტავიან მილეტიჩის, ვიმ ვენდერსისა და სხვების მიერ არის გადაღებული.
კინოფესტივალის ქართველ და უცხოელ სტუმრებს იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ ბუბა ლომუაშვილმა, ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა და კინოფოტოფონოდოკუმენტების ცენტრალური არქივის დირექტორმა გიორგი კაკაბაძემ მიმართეს და ფესტივალის დაარსების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
კინოფესტივალის პროგრამას შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე: https://archive.gov.ge/ge/saarkivo-filmebis-festivali-1. საქართველოს ეროვნული არქივი კინოფესტივალს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსა და საქართველოს ეროვნული კინოცენტრის მხარდაჭერით ატარებს.

The first international festival of archive films of Tbilisi was opened
In the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, the Tbilisi International Film Festival opened today with the screening of the first Georgian documentary film - "Akaki Tsereteli's Journey to Racha-Lechkhumi" (1912).
About 80 documentary, feature, animated films and film chronicles from Georgia and 12 countries of the world will be shown in the cinema hall of the National Archive on October 6, 7 and 8. The films selected for the film festival were made by the Lumière brothers, the Skladanowski brothers, Jan Kříženecký, Vasil Amashukeli, Georges Méliès, Aurelio Paz dor Reyes, Jorja Palou, Octavian Miletić, Wim Wenders and others in the period 1895-1960.Georgian and foreign guests of the film festival were addressed by Deputy Minister of Justice Buba Lomuashvili, General Director of the National Archives Teona Iashvili and Director of the Central Audio-Visual Archives of the National Archives, Giorgi Kakabadze and spoke about the importance of establishing the festival.
The program of the film festival can be found at the link: https://archive.gov.ge/ge/saarkivo-filmebis-festivali-1 . The National Archive of Georgia holds the film festival with the support of the Ministry of Justice of Georgia and the National Film Center of Georgia.