შალვა კიღურაძის ოჯახმა ეროვნულ არქივს რეპრესირებული ინჟინრის პირადი არქივი გადასცა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივს შალვა კიღურაძის შვილმა ნინო კიღურაძემ მამის ბიოგრაფიისა და მოღვაწეობის ამსახველი საარქივო დოკუმენტები გადასცა.
ინჟინერი შალვა კიღურაძე სტალინურ რეპრესიებს შეეწირა. თბილისის წყლით მომარაგების პროექტის ხელმძღვანელი ნატახტრის წყალსადენის გახსნიდან 4 წელიწადში, 1937 წელს, დააპატიმრეს, ბრალად დასდეს თბილისის წყლის მოწამვლა და დახვრიტეს. მასთან დაკავშირებით არქივებში ამ დრომდე მწირი ინფორმაცია იყო დაცული
ეროვნული არქივისათვის გადაცემულ დოკუმენტებს შორისაა შალვა კიღურაძის ცხოვრებასა და მოღვაწეობასთან დაკავშირებული მასალა: ფოტოები, წერილობითი დოკუმენტები, წიგნები და საგაზეთო პუბლიკაციები
შალვა კიღურაძე 1897 წელს ოზურგეთის მაზრის სოფელ ვანისქედში დაიბადა. 1915-1917 წლებში იყო სოციალ-ფედერალისტთა რევოლუციურ პარტიაში, საქართველოს პირველი რესპუბლიკის პერიოდში მუშაობდა საგანმანათლებლო დაწესებულებებში. იყო თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკონომიკური ფაკულტეტის ერთ-ერთი პირველი სტუდენტი
1927 წლიდან სათავეში ჩაუდგა დედაქალაქის რეკონსტრუქციისა და კეთილმოწყობის საქმიანობას. მის სახელს უკავშირდება ბალნეოლოგიური კურორტის მშენებლობა, ვერის დაღმართის რეკონსტრუქცია, თამარ მეფის (ყოფილი ჩელუსკინელების) ხიდის მშენებლობა. 1930-იანი წლების დასაწყისშინატახტარმშენისუფროსად დაინიშნა და თბილისის სასმელი წყლით მომარაგების პრობლემის გადაჭრა წარმატებით მოახერხა
შალვა კიღურაძის პირადი ფონდი უახლესი ისტორიის ცენტრალური არქივის ფონდების ნაწილი გახდა. დოკუმენტების საარქივო წესით დამუშავების შემდეგ ის დაინტერესებული პირებისათვის მკვლევართა დარბაზის მეშვეობით  იქნება ხელმისაწვდომი.

The Family of Shalva Kiguradze Donates the Personal Archive of the Repressed Engineer to the National Archives
Nino Kiguradze, daughter of Shalva Kiguradze, has donated archival documents to the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia that depict her father's biography and career.
Engineer Shalva Kiguradze fell victim to Stalinist repressions. As head of Tbilisi's water supply project, he was arrested in 1937, four years after the opening of the Natakhtari water pipeline, accused of poisoning Tbilisi’s water supply, and executed. Until now, archives held only limited information on him.
Among the documents donated to the National Archives are materials related to Shalva Kiguradze's life and work, including photographs, written documents, books, and newspaper publications.
Shalva Kiguradze was born in 1897 in the village of Vaniskedi in the Ozurgeti district. From 1915 to 1917, he was part of the Social-Federalist Revolutionary Party, and during the First Republic of Georgia, he worked in educational institutions. He was one of the first students of the Faculty of Economics at Tbilisi State University.
Starting in 1927, he led efforts for the reconstruction and development of the capital. His name is associated with the construction of the balneological resort, the reconstruction of Vera Avenue, and the construction of the Queen Tamar (formerly Cheluskintsy) Bridge. In the early 1930s, he was appointed head of "Natakhtarmsheni" and successfully resolved Tbilisi’s drinking water supply issues.
Shalva Kiguradze’s personal collection has now become part of the Central Archive of Recent History. After the documents are processed according to archival standards, they will be accessible to interested parties in the researchers’ reading room.