სარგის კაკაბაძის უნიკალური არქივის გამოფენას ეროვნული არქივი მასპინძლობს
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში დღეს  გამოფენა „სარგის კაკაბაძე“ გაიხსნა.
ექსპოზიცია ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა და სარგის კაკაბაძის შვილიშვილმა ცირა კალანდაძემ გახსნეს.
ისტორიკოსი და ფილოლოგი სარგის კაკაბაძე საქართველოს ეროვნული არქივის (იმ დროისათვის ცენტრალური არქივის) ერთ-ერთი დამფუძნებელი და შემდგომში ხელმძღვანელი იყო. მისი დამსახურებით ეროვნული არქივის ფონდები უმნიშვნელოვანესი დოკუმენტებით შეივსო.
ფოტორეპროდუქციების გარდა გამოფენილია სარგის კაკაბაძის საოჯახო არქივში დაცული ორიგინალები: კაკაბაძეების საოჯახო ფოტოები და დოკუმენტები, გამოუქვეყნებელი და სრულიად უცნობი სამეცნიერო ნაშრომები, სარგის კაკაბაძის კუთვნილი არქეოლოგიური ნივთები; სარგის, დავით და არტემ კაკაბაძეებთან დაკავშირებული საინტერესო საარქივო მასალა.
სარგის კაკაბაძეს უმდიდრესი მემკვიდრეობა დარჩა: მონოგრაფიული ნაშრომები, სამეცნიერო სტატიები, ეპისტოლარული მემკვიდრეობა, ფოტომასალა, ქართული განძის მოძრაობასთან დაკავშირებული ფასდაუდებელი დოკუმენტაცია, რომელიც ამ დრომდე გამოუქვეყნებელია, შესაბამისად, არ არის შესული სამეცნიერო მიმოქცევაში. ეროვნულ არქივში დაგეგმილი გამოფენა ამ მასალის ფართო საზოგადოებისათვის გასაცნობად გადადგმული პირველი ნაბიჯია.
აღსანიშნავია, რომ 9 ივნისს არქივების საერთაშორისო დღე აღინიშნება. სწორედ ამ თარიღს ეძღვნება საქართველოს ეროვნული არქივის ერთ-ერთი ფუძემდებლისა და დიდი მოამაგისადმი მიძღვნილი გამოფენა.

National Archives hosts an exhibition of Sargis Kakabadze's Unique Archive
Exhibition “Sargis Kakabadze” was opened today at the Exhibition Pavilion of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
The exhibition was opened by the General Director of the National Archives Teona Iashvili and the granddaughter of Sargis Kakabadze Tsira Kalandadze.
Historian and philologist Sargis Kakabadze was one of the founders and later head of the National Archives of Georgia. Due to his effort the National Archives fonds were enriched with important documents.
Sargis Kakabadze's unique personal archive is kept by his granddaughter Tsira Kalandadze. With her assistance, the archive of the historian is presented to the wide society for the first time at the Exhibition Pavilion of the National Archives.
In addition to the photo productions, there are exhibits preserved in the Sargis Kakabadze’s family archive: photos and documents of Kakabadze family, unpublished and completely unknown scientific works, archaeological items belonged to Sargis Kakabadze; Interesting archival materials related to Sargis, David and Artem Kakabadze.
Sargis Kakabadze has preserved rich heredity: monographs, scholarly articles, epistolary heritage, photo materials, and invaluable documentation of the Georgian treasure transfers, which are unpublished so far and have not been put into scientific circulation. The exhibition planned at the National Archives represents the first step in making this material public.
It should be noted that June 9 is the International Day of Archives. The exhibition dedicated to one of the founders of the National Archives of Georgia is linked to this date.