საქართველოს ეროვნულმა არქივმა EURBICA-ს გენერალურ ასამბლეაში მიიღო მონაწილეობა
2022-2023 წლების ანგარიში, სამომავლო გეგმები და ორგანიზაციის აღმასრულებელი საბჭოს წევრთა არჩევნების საკითხები განიხილეს არქივების საერთაშორისო საბჭოს ევროპული განყოფილების (EURBICA) გენერალური ასამბლეის დღევანდელ სხდომაზე, რომელშიც საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორი თეონა იაშვილი მონაწილეობდა.
ღონისძიება არაბთა გაერთიანებულ საამიეროებში, აბუ-დაბიში, არქივების საერთაშორისო საბჭოს მიერ ორგანიზებული ღონისძიებების ფარგლებში გაიმართა.
1948 წელს დაარსებულ არქივების საერთაშორისო საბჭოს (ICA) საქართველოს ეროვნული არქივი 1996 წელს შეუერთდა, მოგვიანებით კი ამ ორგანიზაციის ევროპული წარმომადგენლობის (EURBICA) წევრი გახდა.
აღსანიშნავია, რომ აბუ დაბიში 10 ოქტომბერს გაიხსნება არქივების საერთაშორისო საბჭოს საერთაშორისო კონგრესი, რომელშიც საქართველოს ეროვნული არქივის დელეგაცია მონაწილეობს.
არქივების საერთაშორისო საბჭოს 2023 წლის კონგრესი მოიცავს სემინარებს, ლექციებს და სამუშაო შეხვედრებს, რომლებიც მიზნად ისახავს არქივისტებს შორის ცოდნის, გამოცდილების და მეთოდოლოგიების გაზიარებას.

Teona Iashvili, General Director of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, participated in today's General Assembly of the European Division of the International Council on Archives (EURBICA), which covered the 2022–2023 report, future plans, and issues regarding the election of the organization's executive board members.The event was held in the United Arab Emirates, Abu Dhabi, within the framework of events organized by the International Council on Archives.
International Council on Archives (ICA), was founded in 1948. The National Archives of Georgia joined in 1996, and later became a member of the European representative office of this organization (EURBICA).
It is important to remember that the National Archives of Georgia delegation will be attending the International Congress of the International Council on Archives, which will begin in Abu Dhabi on October 10.Seminars, talks, and workshops will be held during the 2023 Congress of the International Council on Archives with the goal of facilitating knowledge, experiences, and methodology exchange among archivists.