საფრანგეთში ქართული უხმო კინოს რეტროსპექტივა იმართება
პარიზში, ჟერომ სეიდუ-პატეს ფონდში (Fondation Jérôme Seydoux-Pathé), რეტროსპექტივა „ქართული უხმო კინო - ერის სარკე“ მიმდინარეობს.
ღონისძიება, რომელიც 4 თებერვლიდან 3 მარტამდე ქართული კინოს ავანგარდის 20-მდე ფილმის ჩვენებას ითვალისწინებს, „კარტ ბლანშის“ პრინციპით ხორციელდება. აღნიშნული სტატუსი ჟერომ სეიდუ-პატეს ფონდმა სპეციალურად საქართველოს ეროვნული კინემატოგრაფიის ცენტრსა და საქართველოს ეროვნულ არქივს მიანიჭა.
რეტროსპექტივის ფარგლებში გაიმართა ქართული კინოს ავანგარდისადმი მიძღვნილი შეხვედრა, რომელშიც მონაწილეობდნენ: საქართველოს წარმომადგენელი ევრიმაჟში ევროპასთან კულტურული ურთიერთობის მიმართულებით, კინორეჟისორი სოფია ბაბლუანი, საქართველოს ეროვნული კინოცენტრის პროექტების მენეჯერი, კინომცოდნე ნინო ქავთარაძე, საქართველოს ეროვნული არქივის კინოფოტოფონო არქივის ხელმძღვანელი გიორგი კაკაბაძე, ქართული კინოს სპეციალისტები – აღმოსავლური კულტურის უნივერსიტეტ „INALCO“-ს ემერიტუს პროფესორი ჟან რადვანი და სორბონას უნივერსიტეტის პროფესორი გაბრიელლე ჩომენტოვსკი, ასევე, პარიზის ნანტერეს უნივერსიტეტის კომპარატივისტული ლიტერატურის ლექტორი მაია ვარსიმაშვილი-რაფაელი.
მომხსენებლებმა იმსჯელეს 1920-იანი წლების საქართველოში მხატვრულ ლიტერატურასა და ქართული კინოს საწყისებს შორის კავშირზე, მიმოიხილეს ავანგარდული ქართული კინოს ისტორიული კონტექსტი და ხაზი გაუსვეს მის გამორჩეულ ადგილს მსოფლიო კინოს ისტორიაში.
რეტოსპექტივის ფარგლებში მაყურებლისათვის ჟერომ სეიდუ-პატეს ფონდის კინოთეატრში წარდგენილ ფილმებს შორის არის: „ჩემი ბებია“, „ელისო“, „მარილი სვანეთს“, „უგუბურა“, „ხანუმა“, „გიული“, „ვინ არის დამნაშავე“, „სურამის ციხე“ და სხვა. აღსანიშნავია, რომ კინოჩვენებები პარიზის მუსიკისა და ცეკვის ეროვნული კონსერვატორიის პიანისტების მიერ შესრულებული მუსიკალური აკომპანემენტით მიმდინარეობს.

Retrospective of Georgian Silent Cinema Takes Place in France
In Paris, at the Fondation Jérôme Seydoux-Pathé, the retrospective Georgian Silent Cinema - Mirror of a Nation is currently being held.
The event, running from February 4 to March 3, features screenings of around 20 films representing the avant-garde of Georgian cinema and is organized on a carte blanche basis. This special status was granted by the Fondation Jérôme Seydoux-Pathé specifically to the Georgian National Film Center and the National Archives of Georgia.
As part of the retrospective, a dedicated discussion on the avant-garde of Georgian cinema took place, with participants including: Georgia’s representative for cultural relations with Europe at Eurimages, film director Sofia Babluani; project manager at the Georgian National Film Center and film scholar Nino Kavtaradze; head of the Film, Photo, and Sound Archive of the National Archives of Georgia Giorgi Kakabadze; Georgian cinema specialists - Jean Radvanyi, Professor Emeritus of the University of Oriental Cultures INALCO and Professor Gabrielle Chomentowski of Sorbonne University, as well as Maia Varsimashvili-Raphael, Lecturer in Comparative Literature at the University of Paris Nanterre.
Speakers discussed the connections between 1920s Georgian literature and the early development of Georgian cinema, examined the historical context of avant-garde Georgian films, and highlighted their unique place in the history of world cinema.
Among the films presented to audiences at the Fondation Jérôme Seydoux-Pathé cinema are: My Grandmother; Eliso; Salt for Svaneti; Ugubura; Khanuma; Giuli; Who is Guilty; Surami Fortress, and others. Notably, the screenings are accompanied by live musical performances by pianists from the National Conservatory of Music and Dance in Paris.