რესტავრაციის ლაბორატორიამ ცხრა თვის განმავლობაში 25 000-მდე ფურცელი აღადგინა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის რესტავრაციის ლაბორატორიაში 2013 წლის ცხრა თვის განმავლობაში სარესტავრაციო და საკონსერვაციო სამუშაოები ჩაუტარდა: 25 000-მდე ფურცელს, 6 ფოტოალბომს, 347 ფოტოპოზიტივს, 657 ტექნიკურ ნახაზს.
რესტავრირებულ დოკუმენტთა შორისაა: საისტორიო ცენტრალური არქივის ძველ საბუთთა განყოფილებაში დაცული ხელნაწერი წიგნები - 719 ფურცელი, მათ შორის მე-14 საუკუნის აპოკრიფი - მცნებანი ქრისტესნი, ეტრატი, შესრულებული ნუსხურით; მე-15 საუკუნის სადღესასწაულო, ეტრატი, შესრულებული ნუსხურით. ხელნაწერებს ჩაუტარდა დეზინფექცია, ეტრატები გასწორდა და შეივსო ნაკლული ადგილები. მე-15 საუკუნის დოკუმენტი ჩაისვა ტყავის ყდაში.
მიმდინარე წელს გრძელდება მე-14 საუკუნის ჟამნ-გულანის რესტავრაცია. ხელნაწერი შესრულებულია ეტრატზე, ნუსხურით, საწყისი ასოები ასომთავრულით, ხოლო სათაურები და საყურადღებო ადგილები სინგურით.
ჟამნ-გულანი სხვადასხვა სასულიერო ნაწარმოებების კრებულია და იგი შემდეგი ნაწილებისაგან შედგება: ზეთის კურთხევა (ნაწყვეტი); წესი და განგებულება კანონთა ლოცვისა; დავითნის საგალობელი ფსალმუნები; პარაკლიტონიდან საკითხავები და საგალობლები; ჟამნი შუაღამისანი; ლოცვანი და სხვა.
გარდა რესტავრაციისა, ლაბორატორიაში სადეზინფექციო სამუშაოები ჩაუტარდა ძველ საბუთთა განყოფილების 14 500 ფურცელს.
ლაბორატორია ჩართულია, აგრეთვე, დოკუმენტების დიგიტალიზაციის პროექტში, რომლის ფარგლებშიც ცხრა თვის განმავლობაში დასასკანერებლად მომზადდა, ხელახლა აიკინძა და ყდაში ჩაისვა 1 450 საქმე.

Laboratory of Restoration renewed about 25 000 papers during the 9 months
About 25 000 papers, 6 photo albums, 347 photo positives, 657 technical drafts were restored during the 9 months of 2013 at the Laboratory of Restoration of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
Among the restored documents are: manuscript books, preserved at the division of Old Documents of the Central Historical Archive – 719 papers, among them Apocryphal work of the 14th century – parchment with nuskhuri script; Festive of the 15th century - parchment with nuskhuri script; The manuscripts were held disinfection, the parchments were straightened and the missing places were complemented. The document of the 15th century was bind in a leather cover.
In the current year the restoration of the 14th century Gulani is continued. The manuscript is written on the parchment with nuskhuri, initial letters with asomtavruli, titles and important places with Singuri.
Besides the restoration, 14 500 papers of the division of the old documents were held disinfection.
The Laboratory of Restoration is involved in the Project of Documents’ Digitalization. In the frame of the project 1 450 files were prepared for scanning, bound and set into the cover during the 9 months.