მომავალი ისტორიკოსები ეროვნულ არქივში დაცულ მასალას გაეცნენ
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში დაცული ფონდების შესახებ „ნორჩ ისტორიკოსთა სკოლის“ მსმენელებისთვის ლექცია ჩატარდა.
საჯარო და კერძო სკოლის 120-ზე მეტ უფროსკლასელს ეროვნულ არქივში დაცული საინტერესო და გამორჩეული მასალა საქართველოს ეროვნული არქივის სამეცნიერო განყოფილების ხელმძღვანელმა ქეთევან ასათიანმა და კინოფოტოფონოდოკუმენტების ცენტრალური არქივის დირექტორმა გიორგი კაკაბაძემ გააცნეს და ისტორიის კვლევისთვის ამ მასალების შესწავლის მნიშვნელობაზე ესაუბრნენ.
ლექცია ისტორიის მასწავლებელთა საქართველოს ასოციაციის ინიციატივითა და ეროვნული არქივის ხელშეწყობით ჩატარდა.

The future historians got acquainted with the material preserved in the National Archives
A lecture was held for the students of the "Young Historians School" about the fonds kept in the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
More than 120 high school seniors from public and private schools were introduced to the interesting and outstanding material preserved in the National Archives by Ketevan Asatiani, the head of the scientific department of the National Archives of Georgia, and Giorgi Kakabadze, the director of the Audio-Visual and Film Central Archive , and talked about the importance of using these sources for historical research.
The lecture was held at the initiative of the Georgian Association of History Teachers and with the support of the National Archives.