ქართული საგანძურის ჩრდილოეთ კავკასიიდან დაბრუნების ისტორიას უცხოელი არქივისტები გაეცნენ
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულმა არქივმა 1920-იან წლებში ქართული საგანძურის ჩრდილოეთ კავკასიიდან საქართველოში დაბრუნების ისტორია უცხოელ კოლეგებს ქალაქ კრაკოვში გამართულ საერთაშორისო კონფერენციაზე გაუზიარა.
ღონისძიების ფარგლებში ეროვნული არქივის დელეგაციის წევრები - გენერალური დირექტორის მოადგილე გიორგი სოფრომაძე და საზოგადოებასა და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობის განყოფილების უფროსი სოფიო ჯობავა - კრაკოვის არქივის მუშაობას გაეცნენ, კოლეგებისგან მოისმინეს ინფორმაცია საარქივო დოკუმენტებით სარგებლობის, მათი დიგიტალიზაციის, რესტავრაციისა და ინფორმაციული ტექნოლოგიების მიმართულებით მათი გამოცდილების შესახებ. ამასთან, კონფერენციაში მონაწილე უცხოელ კოლეგებთან შეხვედრისას საქართველოს ეროვნული არქივის წარმომადგენლებმა მომავალი თანამშრომლობის გაძლიერების საკითხებზე ისაუბრეს.
ორდღიან კონფერენციაში "ევროპული კოლოკვიუმი არქივებზე" ევროპული ქვეყნების საარქივო დაწესებულების წარმომადგენლები მონაწილეობენ. ღონისძიება პოლონეთის სახელმწიფო არქივის ორგანიზებით იმართება.

The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia shared the history of the return of Georgian treasures from the North Caucasus to Georgia in the 1920s at an international conference in Krakow.
During the event, members of the National Archives delegation - Deputy Director General Giorgi Sofromadze and Head of the Public and International Relations Department Sophio Jobava - got acquainted with the work of the Krakow Archive, received information from colleagues about their experience in using archival documents, experience in digitization, restoration and informational technologies. At the same time, during the meeting with the foreign colleagues participating in the conference, the representatives of the National Archives of Georgia discussed the issues of strengthening the future cooperation.
Representatives of archival institutions of European countries are participating in the two-day conference "European Colloquia on Archives". The event is organized by the State Archives of Poland.