ქართული ანიმაციური ფილმების სეანსები ეროვნული არქივის კინოთეატრში
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივი და კინოსტუდია „ქართული ფილმი“, არქივების საერთაშორისო კვირეულთან დაკავშირებით, 6 ივნისს, 13:00 და 15:00 საათზე ეროვნული არქივის კინოთეატრში ქართული ანიმაციური ფილმების სეანსებს გამართავს.
არქივების საერთაშორისო დღედ 9 ივნისი 2007 წელს არქივების საერთაშორისო საბჭომ დააწესა. ეს თარიღი უკავშირდება 1948 წელს გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციის (UNESCO) მიერ არქივთა საერთაშორისო საბჭოს დაარსებას. მიმდინარე წელს კვირეული 3 ივნისს დაიწყო და 9 ივნისამდე გასტანს.
ეროვნული არქივისა და კინოსტუდია „ქართული ფილმის“ თანამშრომლობით 2018-2019 წლებში დაიწყო პროექტი „რე-ანიმაცია“, რომლის ფარგლებშიც ამ დრომდე ცხრა ქართული ანიმაციური ფილმი ეროვნული არქივის მაღალი გარჩევადობის კინოსკანერზე ციფრულ ფორმატში გადაიტანეს და რესტავრაცია ჩაუტარეს.
პროექტის შედეგად 1960-1980-იანი წლების ანიმაციური ფილმები დიდ ეკრანს ათწლეულების შემდეგ დაუბრუნდა. ფილმებს შორისაა: „წუნა და წრუწუნა“ (1962 წელი); „ბომბორა სწავლას იწყებს“ (1973 წელი); „სახლობანა“ (1973 წელი); „საზამთრო“ (1974 წელი); „თერძი ბესო“ (1977 წელი); „ხელმარჯვე ოსტატის საჩუქარი“ (1983 წელი); „ყარყატის შვილობილი“ (1985 წელი); „სანუკვარი ოცნება“ (1989 წელი).

Screening of the Georgian Animations at the Cinema of the National Archives
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia and the film studio “Georgian Film” will hold the screenings of the Georgian animations on June 6, at 13:00 and 15:00, at the cinema of the National Archives, dedicated to the International Archives Week.
June 9 was established as an International Archives Day in 2007 by the International Council on Archives. The date is connected with the founding of International Council on Archives in 1948 by UNESCO. This year International Archives Week began on June 3 and will last till June 9.
With the cooperation of the National Archives of Georgia and the film studio “Georgian Film” in 2018-2019 the project “Re-animatsia” (Re-animation) get started and in its framework nine Georgian animations were digitized on the high resolution film scanner of the National Archives and were restored.