იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის მიერ რესტავრირებული ქურაშის ოთხთავი ეცერის თემში დაბრუნდა
ქართული კულტურის ერთ-ერთი გამორჩეული ძეგლი, XII საუკუნის ქურაშის ოთხთავი ეცერის თემს დაუბრუნდა. იუსტიციის მინისტრის მოადგილე ბუბა ლომუაშვილმა, ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა და ეროვნული არქივის რესტავრაციის განყოფილების უფროსმა თამილა აფაქიძემ ეცერის თემის წარმომადგენლებს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში რესტავრირებული ოთხთავი გადასცეს და ამიერიდან ის კვლავ სოფელ ქურაშის წმიდა გიორგის ეკლესიაში დაბრუნდა. მესტიისა და ზემო სვანეთის ეპარქიის ეპისკოპოსმა, მეუფე ილარიონმა საგანგებო ლოცვა აღავლინა.
ეროვნული არქივის რესტავრატორები წიგნის რესტავრაციასა და კონსერვაციაზე 18 თვის განმავლობაში მუშაობდნენ. ეტრატზე შესრულებული ხელნაწერი 151 ფურცლისაგან შედგება და მასში შესულია გიორგი მთაწმინდელისეული რედაქციის ოთხთავი. წიგნს ახლავს სხვადასხვა პერიოდის ანდერძ-მინაწერები. ხელნაწერის ორი გვერდი პალიმფსესტურია, მის ქვედა ფენაზე იკითხება IX-X საუკუნეების იერუსალიმური ლექციონარის ფრაგმენტები.
რესტავრაციამდე ხელნაწერი იყო ნახევრად დაშლილ მდგომარეობაში, ყდის გარეშე. მის დაზიანებულ და გახევებულ ფურცლებს ჰქონდა ლაქები; მტვრის, ობისა და სანთლის ნადები; დარღვეული იყო გვერდების მიმდევრობა.
რესტავრატორებმა ოთხთავის თითოეულ ფურცელს ჩაუტარეს სადეზინფექციო სამუშაოები; გაიწმინდა მშრალი და სველი მეთოდით; მოსცილდა მტვრის, ობის, სანთლის ნადები; გახევებული და დეფორმირებული ფურცლები დარბილდა და გასწორდა; ხელოვნური პერგამენტით შეივსო დაზიანებული კიდეები. ამასთან, ხელნაწერის ტექსტი შინაარსობრივად დალაგდა, ხელახლა დაინომრა და აიკინძა, გაუკეთდა ყუა და ჩაისვა ტყავის ახალ ყდაში.
ქურაშის სახარება სვანეთში დაცული მეორე ხელნაწერია, რომლის რესტავრაცია-კონსერვაცია ეროვნული არქივის ლაბორატორიაში ჩატარდა. 2021 წელს აქ ლახამულის XII საუკუნის ოთხთავის სარესტავრაციო სამუშაოები განხორციელდა.
ორივე ხელნაწერის რესტავრაცია შესაძლებელი გახდა ადგილობრივ თემთან წინასწარი მოლაპარაკების საფუძველზე.
ეცერის თემისა და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლების გარდა, ღონისძიებას ესწრებოდნენ პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი; საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრი თეა წულუკიანი; პარტია „ხალხის ძალის“ თავმჯდომარე სოზარ სუბარი; ასევე, საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლები.

The Four Gospels of Kurashi Restored by the National Archives is Returned to the Community of Etseri
The Four Gospels of Kurashi Restored by the National Archives Returns to the Community of Etseri
One of the outstanding monuments of Georgian culture, the 12th-century Four Gospels of Kurashi, has returned to the community of Ets'eri. Deputy Minister of Justice Buba Lomuaia, General Director of the National Archives Theona Iashvili, and Head of the Restoration Department Tamila Apakidze presented the restored Four Gospels to representatives of the Ets'eri community at the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia. From now on, it will be returned to the Church of St. George in the village of Kurashi. A special prayer was held by His Grace Ilari, Bishop of Mestia and Upper Svaneti.
National Archives restorers worked on the restoration and conservation of the book for 18 months. The manuscript, executed on parchment, consists of 151 pages and includes the Four Gospels in the redaction of Giorgi Mtatsmindeli. The book is accompanied by various period notes and bequests. Two pages of the manuscript are palimpsestic, containing fragments of a 9th-10th century Jerusalem lectionary on its lower layer.
Before restoration, the manuscript was in a semi-dismantled state and without a cover. Its damaged and stiff pages had stains; there was dust, mold, and candle residue; and the sequence of the pages was disrupted.
The restorers carried out disinfection work on each page of the Gospels; they were cleaned using dry and wet methods; dust, mold, and candle residue were removed; stiff and deformed pages were softened and straightened; and damaged edges were filled with artificial parchment. Additionally, the text of the manuscript was organized in terms of content, renumbered, and bound anew, with a cover made and placed in a new leather binding.
The Gospels of Kurashi is the second manuscript preserved in Svaneti, with restoration and conservation conducted in the National Archives laboratory. In 2021, restoration work was also carried out on the 12th-century Four Gospels of Lakhami here.
The restoration of both manuscripts was made possible based on preliminary negotiations with the local community.
In addition to representatives from the community of Ets'eri and local authorities, the event was attended by Parliament Speaker Shalva Papuashvili; Minister of Culture, Sport, and Youth Tea Tsulukiani; Chairperson of the "People's Power" party Sozar Subari; as well as representatives from the legislative and executive branches of government.