იუსტიციის მინისტრმა ეროვნული არქივის თანამშრომლებს არქივების საერთაშორისო დღე მიულოცა
იუსტიციის მინისტრმა პაატა სალიამ ეროვნული არქივის თანამშრომლებს არქივების საერთაშორისო დღე მიულოცა. პაატა სალიამ ეროვნული არქივის დირექტორ თეონა იაშვილთან ერთად არქივის გამორჩეული თანამშრომლები სიგელებითა და საჩუქრებით დააჯილდოვა, ორ თანამშრომელს კი, დამსახურებული არქივისტის წოდება მიანიჭა.
იუსტიციის მინისტრმა, ასევე, საქართველოს ეროვნულ არქივში სამუშაო შეხვედრა გამართა; საუბარი შეეხო მიმდინარე პროექტებს, სამომავლო გეგმებსა და არსებულ გამოწვევებს. პაატა სალიამ, მოადგილეებთან ერთად, დაათვალიერა ეროვნული არქივის ინფრასტრუქტურა და ადგილზე გაეცნო თანამშრომელთა სამუშაო პირობებს.
არქივების საერთაშორისო დღე – 9 ივნისი 2007 წელს არქივების საერთაშორისო საბჭომ (ICA) დააწესა. საქართველოს ეროვნული არქივი არქივების საერთაშორისო საბჭოს (ICA) წევრია და ამ საზეიმო თარიღს ყოველწლიურად სხვადასხვა ღონისძიებით აღნიშნავს.

The Minister of Justice Congratulated the Staff of the National Archives on International Archives Day
The Minister of Justice, Paata Salia, congratulated the staff of the National Archives of Georgia on the occasion of International Archives Day. Together with the Director of the National Archives, Teona Iashvili, the Minister honored outstanding employees with certificates of recognition and commemorative gifts, while two members of the staff were bestowed with the honorary title of Distinguished Archivist.
In addition, the Minister convened a working meeting at the National Archives, during which discussions focused on ongoing initiatives, future development plans, and the challenges currently facing the institution. Together with his deputies, Paata Salia toured the National Archives’ facilities, familiarizing himself with the working conditions of the staff on site.
International Archives Day, observed annually on June 9, was established in 2007 by the International Council on Archives (ICA). As a member of the ICA, the National Archives of Georgia commemorates this important date each year through a series of events and initiatives.