იუსტიციის მინისტრმა რუსთავში რეგიონული არქივის მშენებლობა დაათვალიერა
საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა ქალაქ რუსთავში ეროვნული არქივის ქვემო ქართლის რეგიონული არქივის მშენებლობა დაათვალიერა.
„ვაშენებთ ქვემო ქართლის რეგიონულ არქივს. ეს იქნება უფრო მყარი შენობა, ვიდრე რომელიმე სხვა, რადგან აქ უნდა შევინახოთ ჩვენი ეროვნული მეხსიერების მტკიცებულებები,  დოკუმენტები და მას სჭირდება სპეციფიკური კონსტრუქციის შენობა. ეს არის თანამედროვე პროექტი, მაგრამ, ამავე დროს, აბსოლუტურად შესაბამისი იმ პირობებისა, რომლებიც სჭირდება სხვადასხვა ტიპის დოკუმენტაციის შენახვას იმისთვის, რომ საცავი პირობები იყოს დაცული და ჩვენს შთამომავლობას  შესაბამისად გადავცეთ ჩვენი ეროვნული მეხსიერების შენახული, დაცული, დოკუმენტირებული მასალები. მშენებლობა ძალიან სწრაფი ტემპით მიდის. ბედნიერი ვარ, რომ ტენდერის გზით შეგვხვდა კეთილსინდისიერი სამშენებლო კომპანია, რომელიც ზრუნავს, რომ ეროვნული არქივის შენობა იყოს ხარისხიანი“, − განაცხადა იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა.
ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორის, თეონა იაშვილის, ინფორმაციით, რეგიონული არქივის შენობა 5-სართულიანია და  მისი საერთო ფართი 1558 კვადრატული მეტრი იქნება. აქედან 968 კვადრატულ მეტრზე განთავსდება დოკუმენტების საცავი, რომელიც ხანძარსაწინააღმდეგო და კონდიცირების თანამედროვე სისტემებით  აღიჭურვება. ქვემო ქართლის რეგიონულ არქივში განთავსდება რუსთავის, მარნეულის, გარდაბნის, დმანისის, ბოლნისის, თეთრიწყაროს, წალკის − სულ 284 509 საარქივო დოკუმენტი.
რუსთავში, მეგობრობის გამზირზე, იუსტიციის სახლის მოპირდაპირე მხარეს,  არქივის მშენებლობის დასრულება წლის ბოლოსთვისაა დაგეგმილი. სამშენებლო სამუშაოებს ტენდერში გამარჯვებული კომპანია შპს „ალიანსი“ აწარმოებს.

Minister of Justice, Thea Tsulukiani inspected the construction site of Kvemo Kartli Regional Archive of the National Archives of Georgia in Rustavi.
“We are building Kvemo Kartli Regional Archive. It will be more solid building that will ensure the special conditions for the testimony of the National Memory. This is a modern project, but absolutely conformable to the conditions necessary for the preservation of different documents that will provide their transmission to the future generations safely. I’m happy the tender was won by the trustworthy construction company that will build a high-quality building for the regional archive,” – said the Minister of Justice.
According to the information of General Director of the National Archives of Georgia, Teona Iashvili the regional archive will be located in 5-storey building with a total area of 1558 m2. 284 509 archival documents of Rustavi, Marneuli, Gardabani, Dmanisi, Bolnisi, Tetritskaro, Tsalka will be stored in Kvemo Kartli Regional Archive.
The construction of the archive building, located on Friendship Avenue, opposite Rustavi Public Service Hall, will be finished by the end of the year. Construction works are held company “Alliance” Ltd.