„გიგლო ყარალაშვილის სტერეოფოტოგრაფია“ ონლაინ გრძელდება
გამოფენა „გიგლო ყარალაშვილის სტერეოფოტოგრაფია“ საქართველოს ეროვნული არქივის ვებგვერდზე ონლაინფორმატში გრძელდება. გამოფენის დასათვალიერებლად ეწვიეთ ბმულს: https://archive.gov.ge/ge/2021-1/giglo-qaralashvilis-stereofotografia-1.
ფოტოკოლექცია მოიცავს 1900-1910-იან წლებში ევროპის სხვადასხვა ქვეყანაში - საფრანგეთში, ჩეხეთში, შვეიცარიაში, ბელგიაში, ესპანეთში, იტალიაში - მოგზაურობისას გადაღებულ ფოტოებს. გენერლის ობიექტივს აღუბეჭდავს, ასევე, თბილისში გამართული სამხედრო სადღესასწაულო მარშები, კერძო პირების საცხოვრებელი სახლები, საზოგადოებრივი შეკრებები და სხვა.
XIX-XX საუკუნის მიჯნაზე მოღვაწე ქართველი გენერლის, მომღერლის, ფოტოგრაფის, ართანელი თავადების ოჯახის ერთ-ერთი გამორჩეული წარმომადგენლის გიგლო ყარალაშვილის ფოტოების გამოფენა ფოტოფესტივალ „ქოლგის“ ფარგლებში საქართველოს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონი 2021 წლის ოქტომბერ-ნოემბერში გაიმართა.

The exhibition "Giglo Kharalashvili’s Stereophotography" continues online on the website of the National Archives of Georgia. To view the exhibition, visit the link: https://archive.gov.ge/ge/2021-1/giglo-qaralashvilis-stereofotografia-1.
The photo collection includes photos taken during the author’s travel in different European countries in 1900-1910 – in France, the Czech Republic, Switzerland, Belgium, Spain, and Italy. The General officer’s camera lens also captured military marches in Tbilisi, public gatherings, private houses, etc.
A photo collection of Georgian military official and art contributor, Giglo Kharalashvili, which includes 770 negatives and 60 positives, was donated to the National Archives of Georgia by Giglo Kharalashvili's family in 1963.
Exhibition of photos of Giglo Kharalashvili, a Georgian General, singer, photographer, one of the prominent members of the Artaneli noble family, was held in October-November of 2021 within the framework of the photo festival "Kolga".