გამოფენა „ჟანდარმერია კავკასიაში“ გაიხსნა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში დღეს გამოფენაჟანდარმერია კავკასიაშიგაიხსნა.
ექსპოზიციაზე წარმოდგენილია როგორც ორიგინალი დოკუმენტები, ისე ფოტოასლები თბილისის ჟანდარმთა სამმართველოს ფონდიდან, რომელიც 1839-1917 წლებში ამ ორგანიზაციაში შექმნილ წერილობით დოკუმენტებს, მეთვალყურეობის მასალებს, საიდუმლო კორესპონდენციასა და სხვა საინტერესო დოკუმენტებს აერთიანებს. ამ მასალას ერთვის პატიმრებზე 1904-1917 წლებში შედგენილი ჟანდარმერიის ბარათები.
ფოტოებთან ერთად, ბარათებმა შემოგვინახა დაკავებულის თითის ანაბეჭდები, პირადი ინფორმაცია, ფიზიკური აღწერილობა და ინფორმაცია ბრალდების შესახებ. ჩვენამდე ასეთი 5413 ბარათია მოღწეული.
რაც შეეხება ჟანდარმერიის ფოტოკოლექციას, ის, ძირითადად, მინის ნეგატივებზეა შემონახული და მოიცავს 1904-1917 წლებში თბილისის ჟანდარმთა სამმართველოში მიერ დაპატიმრებული ადამიანების 5000-მდე ფოტოს, რომლებიც მათ დაკავებისას გადაუღეს.
პატიმრებს შორის არიან ქართველი საზოგადო მოღვაწეები და პოლიტიკოსები, რომელთაც თავისი საქმიანობის გამო ჟანდარმერიასთან პრობლემები ექმნებოდათ. მასალებში შეხვდებით მიხეილ ჯავახიშვილის, ნოე ჟორდანიას, ნოე რამიშვილის, რაჟდენ არსენიძის, ანა სოლოღაშვილის, ზაქარია ჭიჭინაძის, იოსებ იმედაშვილისა და სხვა ცნობილი ადამიანების ფოტოებსა და ჟანდარმერიის ბარათებს. აქვეა ავტოკეფალისტების, ხარებასა და გოგიას შეიარაღებული დაჯგუფების, ილია ჭავჭავაძის მკვლელების შესახებ დოკუმენტები და ფოტოები.
გამოფენაზე წარმოდგენილია ჟანდარმის, პატიმრისა და ცეცხლსასროლი იარაღების რეკვიზიტები, რომელიც ეკუთვნის ქართულ სატელევიზიო სერიალს ტიფლისი.

Exhibition "Gendarmerie in Caucasus" was opened
Exhibition “Gendarmerie in the Caucasus” was opened today at the Exhibition Pavilion of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
The exhibition features both original documents and photographs from the Tbilisi Gendarmerie Foundation, including written documents, surveillance materials, secret correspondence and other interesting documents created by the organization in 1839-1917.
The cards on prisoners, created by the gendarmerie in 1904-1917 are attached to the material. Among the prisoners, there are Georgian public figures and politicians who had problems with the gendarmerie because of their activities. In the materials, you can find photographs and cards of Mikhail Javakhishvili, Noe Zhordania, Noe Ramishvili, Razhden Arsenidze, Anna Sologashvili, Zakaria Chichinadze, Ioseb Imedashvili and other prominent people.
The gendarmerie was the secret (political) police of Tsarist Russia created in the 1820s. Its goal was to expose state and political crimes and to fight against them.