ეროვნულმა არქივმა ნიკო ნიკოლაძის იუბილეს სპეციალური გვერდი მიუძღვნა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულმა არქივმა ნიკო ნიკოლაძის დაბადებიდან 180 წლისადმი მიძღვნილი მულტიმედიური ონლაინგამოფენა მოამზადა.
ქართველი საზოგადო მოღვაწე, პუბლიცისტი, პოლიტიკოსი, საქართველოს ეროვნული საბჭოსა და საქართველოს დამფუძნებელი კრების  წევრი 1843 წელს ქუთაისში დაიბადა. საქართველოს ეროვნული არქივი მისი ცხოვრებისა და მოღვაწეობის ამსახველ მრავალფეროვან და საინტერესო მასალას ინახავს.
ონლაინგამოფენაზე წარმოდგენილია ფოტომასალა, წერილობითი დოკუმენტები, პერიოდული გამოცემები და წიგნები, რომლებიც ნიკო ნიკოლაძის პირადი და საზოგადოებრივი ცხოვრების მნიშვნელოვან ეტაპებს ასახავს. ექსპონატებს შორისაა მისი დაბადების ჩანაწერი, პირველი პუბლიკაცია ჟურნალ „ცისკარში“, ჟურნალ „დროებაში“ გამოქვეყნებული სტატიების კრებული,  მოგონებები და სხვა.

The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia has created a multimedia online exhibition dedicated to the 180th anniversary of the birth of Niko Nikoladze.
A Georgian public figure, publicist, politician, and member of the Georgian National Council and the Founding Assembly of Georgia was born in 1843 in Kutaisi. A variety of fascinating materials illustrating his life and career are preserved by the National Archive of Georgia.
Photographs, written documents, periodicals, and books highlight significant moments in Niko Nikoladze's private and public life are displayed in the online exhibition. His birth certificate, his initial publication in "Tsiskari" magazine, a compilation of his articles published in "Droeba" magazine, memories, and more are all on display.