ეროვნულმა არქივმა 2021 წლის პროექტები შეაჯამა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულმა არქივმა 2021 წლის პროექტები შეაჯამა. ღონისძიებას საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე ბუბა ლომუაშვილი დაესწრო.
ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა დამსწრე საზოგადოებას ერთწლიანი საქმიანობის შედეგები გააცნო. 2021 წელს შემუშავდა ეროვნული არქივის განვითარების 3-წლიანი სტრატეგია. ეროვნული საარქივო ფონდი შეივსო ახალი მასალით; მომზადდა ახალი ნორმატიული აქტები; მოქალაქეებზე გაიცა 16 ათასამდე ცნობა; სამკითხველო დარბაზი მოემსახურა 1056 მკვლევარს; რესტავრაცია ჩაუტარდა ლახამულის თემის წმინდა გიორგის ტაძარში დაცულ XII საუკუნის ოთხთავს, ასევე - საარქივო მასალის 17 ათასამდე ფურცელს; დოკუმენტების დედნების უკეთ დაცვისა და ხელმისაწვდომობის გაზრდის მიზნით ციფრულ მატარებელზე გადავიდა ათასობით საარქივო დოკუმენტი; მიმდინარეობდა მუშაობა ელექტრონული არქივაციის სისტემასა და სტანდარტებზე; განხორციელდა არაერთი სამეცნიერო პროექტი, მომზადდა ახალი გამოცემები და გამოფენები; შემუშავდა სამი ელექტრონული კატალოგი; ეროვნული არქივის კინოდარბაზმა მრავალ კინოჩვენებას უმასპინძლა; კომპანია „ჯეპრასთან“ და კალიგრაფ დავით მაისურაძესთან თანამშრომლობით ქართული ანბანის სამი სახეობის შრიფტი შეიქმნა; ეროვნული არქივის ვებგვერდსა და ფეისბუქის გვერდზე 5 ვირტუალური გამოფენა, 10 მულტიმედიური გვერდი და 15 კოლექცია განთავსდა; ახალციხეში სამცხე-ჯავახეთის რეგიონული არქივის ახალი შენობა გაიხსნა.
გაწეული შრომისა და მაღალი პროფესიონალიზმისთვის იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ ბუბა ლომუაშვილმა და ეროვნული არქივის დირექტორმა თეონა იაშვილმა ღონისიძიებაზე ეროვნული არქივის თანამშრომლები მადლობის სიგელებით დააჯილდოვეს, ორ მათგანს კი ეროვნული არქივის დამსახურებული თანამშრომლის საპატიო წოდება მიენიჭა.
სტუმრებმა ასევე დაათვალიერეს საგამოფენო პავილიონში გამოფენილი ეროვნულ არქივში დაცული უძველესი ხელნაწერები.

The National Archives has Summarized the Projects of 2021
The National Archive of the Ministry of Justice of Georgia has summarized the projects of 2021. The event was attended by the Deputy Minister of Justice of Georgia Mr. Buba Lomuashvili. The General Director of the National Archives Teona Iashvili introduced to the audience the results of one year of activity. In 2021, a 3-year strategy for the development of the National Archives was developed. The National Archival Fonds were replenished with new material; New normative acts were prepared; Up to 16 thousand certificates were issued to citizens; The reading hall served 1056 researchers; The 12th century manuscript, which is preserved in the St. George Church of Lakhamuli Community, was restored; up to 17 thousand sheets of archival material were also restored; digital versions of thousands of originals of the archival documents were made for a better protection and increased access; Work was in progress on the electronic archiving system and standards; Numerous scientific projects were implemented, new publications and exhibitions were prepared; Three electronic catalogs were developed; The National Archives Cinema Hall has hosted numerous screenings; In cooperation with the company "Gepra" and calligrapher Davit Maisuradze, three fonts of the Georgian alphabet were created; 5 virtual exhibitions, 10 multimedia pages and 15 collections were posted on the National Archives website and Facebook page; A new building of the Samtskhe-Javakheti Regional Archive was opened in Akhaltsikhe.
Deputy Minister of Justice Buba Lomuashvili and Director of the National Archives Teona Iashvili awarded the staff of the National Archives with certificates of appreciation for their hard work and high professionalism, also two of them were awarded the honorary title of Honored Employee of the National Archives.
On display in the exhibition pavilion, the guests also viewed the ancient manuscripts, preserved in the National Archives.