ეროვნული არქივის კინოთეატრში ელდარ შენგელაიას ფილმების რეტროსპექტივა გაიმართება
რეჟისორ ელდარ შენგელაიას დაბადებიდან 90 წლის იუბილეს აღსანიშნავად საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის კინოთეატრი 1-5 თებერვალს მისი ფილმების რეტროსპექტივას უმასპინძლებს.
ფილმების ჩვენება „არაჩვეულებრივი გამოფენით“ (1968 წ.) 1 თებერვალს, 19:00 საათზე, გაიხსნება. რეტროსპექტივის ფარგლებში მაყურებელი ასევე იხილავს ფილმებს: „თეთრი ქარავანი“ (1963 წ.), „მიქელა“ (1965 წ.), ცისფერი მთები ანუ დაუჯერებელი ამბავი“ (1983 წ.), „სავარძელი“ (2017 წ.), „სამანიშვილის დედინაცვალი“ (1977 წ.), „შერეკილები“(1973 წ.) და „მრავალჟამიერი“ (ტრილოგია)(2022 წ.).
ჩვენებების პროგრამა იხილეთ ბმულზე: https://archive.gov.ge/ge/movies
ღონისძიების ორგანიზატორები არიან: საქართველოს ეროვნული არქივი, საქართველოს კულტურისა და სპორტის სამინისტრო და საქართველოს ეროვნული კინოცენტრი.

To celebrate the 90th anniversary of the birth of the director Eldar Shengelaia, the cinema of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia will host a retrospective of his films on February 1-5.
The screenings will begin on February 1 at 19:00 with "An Unusual Exhibition" (1968).As part of the retrospective, the audience will also see the following films: "White Caravan" (1963), "Mikela" (1965), "Blue Mountains or an Unlikely Story" (1983), "The Chair" (2017), "Samanishvili's Stepmother"(1977), "Eccentrics" (1973) and "Long Live (Trilogy)” (2022).
The retrospective program is available at the following link: https://archive.gov.ge/ge/movies.
Organizers of the event are the National Archives of Georgia, Ministry of Culture and Sports of Georgia, and the National Film Center of Georgia.