ეროვნული არქივის კინოთეატრი თბილისის საარქივო ფილმების მეორე საერთაშორისო ფესტივალს მასპინძლობს
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის კინოთეატრში საარქივო ფილმების მეორე საერთაშორისო ფესტივალი 4 ოქტომბერს 1929 წელს გადაღებული ქართული დოკუმენტური ფილმით „საქართველოს კურორტები“ გაიხსნა.
5-7 ოქტომბერს, საფესტივალო დღეებში, წარმოდგენილი იქნება მსოფლიოს 15 ქვეყნის საარქივო და კინოინსტიტუციაში დაცული 38 დოკუმენტური, მხატვრული და ანიმაციური ფილმი.
ფესტივალის მაყურებელი იხილავს ბელგიის სამეფო კინოარქივში, გერმანიის ფედერალურ არქივში, გერმანიის კინოს ინსტიტუტში, ჰოლანდიის აი კინომუზეუმში, ჩეხეთის, პერუს, ჩრდილოეთ მაკედონიის კინოთეკებში, პორტუგალიისა და ტურინის კინოს მუზეუმებში, ჩეხეთის, ესტონეთის, პოლონეთის, ბულგარეთის კინოარქივებში, აშშ-ისა და მალტის ეროვნულ არქივებში დაცულ, ალფრედ მაჩინის, დუშან ვუკოტიჩის, იან ნემეკის, ლეიდა ლაიუსის, ალბრეხტ ვიქტორ ბლუმის, ელა ბერგმან მიშელის, ძმები მანაკების, რეინალდო ფერეირას, ჯიმი მურაკამის, რობერტ სიოდმაკისა და სხვათა რეჟისორობით 1909-1975 წლებში გადაღებულ საარქივო ფილმებს.
ფესტივალის გახსნისას წარმოდგენილი სარეკლამო ხასიათის დოკუმენტური ფილმი „საქართველოს კურორტები“ 1929 წელს რეჟისორმა ედუარდ სუპატაშვილმა გადაიღო. იგი მოგვითხრობს საქართველოს სამკურნალო და დასასვენებელ კურორტებზე, მათ შორისაა: ბორჯომი, აბასთუმანი, წყალტუბო, ახტალა, ბაკურიანი და სხვა. ფილმის ერთ-ერთი შთამბეჭდავი ნაწილი საქართველოს მთებში მოგზაურობაა. სამკურნალო პროცედურების გარდა, მასში ასევე ასახულია სპორტული თუ კულტურული აქტივობები.
ქართული პროგრამის მეორე ფილმი, „მსოფლიო ტაშს უკრავს“, რომელიც 7 ოქტომბერს ფესტივალს დახურავს, გიორგი ასათიანმა 1960 წელს საქართველოს ნაციონალურ ბალეტ „სუხიშვილების“ შესახებ გადაიღო. ფილმში ნაჩვენებია ანსამბლის საკონცერტო გამოსვლები ლონდონში, პარიზში, რომში, ნიუ-იორკში, ლოს-ანჯელესში, ბოგოტაში, მეხიკოში, ჰავანასა და მსოფლიოს სხვა დიდ ქალაქებში. ფილმში ასევე ნაჩვენებია ამერიკისა და ევროპის ქვეყნების ღირსშესანიშნაობები, რომლებსაც ანსამბლის წევრები სტუმრობდნენ.
ეროვნულმა არქივმა თბილისის საარქივო ფილმების საერთაშორისო ფესტივალი გასულ წელს დააფუძნა. ფესტივალის წლევანდელი თემა „კინოარქივების საგანძურია“.
ფესტივალი საქართველოს ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა გახსნა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს ეროვნული კინოცენტრის, კინოსტუდია „ქართული ფილმის“, ასევე, ფესტივალში მონაწილე საზღვარგარეთის ქვეყნების კინოინსტიტუციების წარმომადგენლები.
ფესტივალი მიმდინარეობს ეროვნული არქივის კინოთეატრში. მისამართი: თბილისი, პეკინის გამზირი #40. დასწრება თავისუფალია.

The National Archives’ Cinema is hosting the Second Tbilisi International Archival Film Festival
In the cinema of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, was opened on October 4 with the Georgian documentary "Resorts of Georgia", shot in 1929.
On October 5-7, during the festival days, 38 documentary, feature and animated films preserved in archive and film institutions of 15 countries around the world will be presented.
On October 5-7, the festival will present archival films of 1909-1975, directed by Alfred Machin, Dušan Vukotić, Jan Nemec, Leida Laius, Albrecht Victor Blum, Ella Bergman Michel, The Manac Brothers, Reinaldo Ferreira, Jimmy Murakami, Robert Siodmak and others, preserved in the National Archives of Georgia, the Royal Film Archive of Belgium, the Federal Archive of Germany, the German Film Institute, the Dutch Ai Film Museum, the cinema libraries of the Czech Republic, Peru, North Macedonia, the film museums of Portugal and Turin, the film archives of the Czech Republic, Estonia, Poland, and Bulgaria,the National Archives of the USA and Malta.
The promotional documentary "Resorts of Georgia", presented at the opening of the festival, was shot in 1929 by the director Eduard Supatashvili. It tells us about the medical and recreational resorts of Georgia, including Borjomi, Abastumani, Tskaltubo, Akhtala, Bakuriani, and others. One of the impressive parts of the film is the trip to the mountains of Georgia. In addition to medical procedures, it also includes sports and cultural activities.
The second film of the Georgian program, "Msoplio Tashs Ukravs", which will close the festival on October 7, was shot by Giorgi Asatiani in 1960 about the Georgian National Ballet "Sukhishvili". The film shows the ensemble's concerts in London, Paris, Rome, New York, Los Angeles, Bogota, Mexico City, Havana, and other major cities around the world. The film also shows the sights of the American and European countries visited by the ensemble members.
The National Archive founded the Tbilisi International Archive Film Festival last year. This year's theme of the festival is "Treasures of Film Archives".
The festival was opened by Teona Iashvili, General Director of the National Archives of Georgia. The event was attended by the representatives of the National Film Center of Georgia, the film studio "Georgian Film", as well as the film institutions of foreign countries participating in the festival.
The festival takes place in the National Archives Cinema. Address: Pekini Avenue #40, Tbilisi. Attendance is free.