ეროვნული არქივი კახი კავსაძის საიუბილეო გამოფენას მასპინძლობს
კახი კავსაძის დაბადებიდან 90 წლის იუბილეს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივი გამოფენით აღნიშნავს. მსახიობის ცხოვრებისა და შემოქმედების ამსახველი ექსპოზიცია ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში დღეს გაიხსნა.
გამოფენაზე წარმოდგენილია კახი კავსაძის ცხოვრებისა და შემოქმედების ამსახველი 100-მდე ფოტო როგორც ეროვნული არქივის, ისე მსახიობის საოჯახო ფოტოკოლექციიდან.
საიუბილეო ღონისძიება ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა გახსნა. მსახიობის შვილმა - ირაკლი კავსაძემ, ძმამ - იმერი კავსაძემ, ასევე კახი კავსაძის კოლეგებმა და მეგობრებმა მისი მრავალმხრივი შემოქმედების შესახებ ისაუბრეს.
კახი კავსაძის სამსახიობო კარიერა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო დრამატულ თეატრში 1959 წელს დაიწყო. მსახიობს შესრულებული აქვს 100-მდე კინო და 30-ზე მეტი თეატრალური როლი. მის კინოროლებს შორის გამორჩეულია: ინოჩენცი („ვერის უბნის მელოდიები“, რეჟისორი გიორგი შენგელაია, 1973 წელი), სელიმი („ერთი ნახვით შეყვარება“, რეჟისორი რეზო ესაძე, 1975 წელი), იორამი („ნატვრის ხე“, რეჟისორი თენგიზ აბულაძე, 1976 წელი), კოლა („სიყვარული ყველას უნდა“, რეჟისორი: გიორგი შენგელაია, 1981 წელი), მიხეილ კორიშელი („მონანიება“, რეჟისორი თენგიზ აბულაძე, 1984 წელი), დონ კიხოტი („ცხოვრება დონ კიხოტისა და სანჩოსი“, რეჟისორი რეზო ჩხეიძე, 1989 წელი) და სხვა.
მხატვრულ ფილმებში განსახიერებული გმირების მსგავსად, მრავალფეროვანია კახი კავსაძის თეატრალური როლებიც: ფორტინბრასი (უილიამ შექსპირის „ჰამლეტი“, რეჟისორი დიმიტრი ალექსიძე, 1960 წელი); ადამი (ისიდორე შტოკის „ღვთაებრივი კომედია“, რეჟისორი ბადრი კობახიძე, 1964 წელი); გურამი (ნოდარ დუმბაძის „მზიანი ღამე“, რეჟისორი რობერტ სტურუა, 1966 წელი); სოლეიმანი (ალექსანდრე სუმბათაშვილ-იუჟინის „ღალატი“, რეჟისორი რობერტ სტურუა, 1974 წელი), სიმონ ჩაჩავა (ბერტოლდ ბრეხტის „კავკასიური ცარცის წრე“, რეჟისორი რობერტ სტურუა, 1975 წელი), კოტე (რონალდ ჰარვუდის „მოხუცი ჯამბაზები“, რეჟისორი გოჩა კაპანაძე, 2008 წელი) და სხვა.
ფოტოებთან ერთად გამოფენაზე წარმოდგენილია კოსტიუმები სპექტაკლებიდან  „მოხუცი ჯამბაზები“ და „პატარა უფლისწული“, ასევე კინოფილმის „ცხოვრება დონ კიხოტისა და სანჩოსი“ რეკვიზიტები – დონ კიხოტის ხმალი და ქუდი.

The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia is marking the 90th anniversary of Kakhi Kavsadze’s birth with an exhibition. The display, showcasing the actor’s life and creative legacy, opened today at the exhibition pavilion of the National Archives.
The exhibition features around 100 photographs depicting Kakhi Kavsadze’s life and work, sourced from both the National Archives and the actor’s personal family collection.
The anniversary event was opened by the General Director of the National Archives, Teona Iashvili. The actor’s son — Irakli Kavsadze, his brother — Imeri Kavsadze, along with the actor’s colleagues and friends, spoke about his multifaceted artistic legacy.
Kakhi Kavsadze began his acting career at the Shota Rustaveli State Drama Theatre in 1959. Over the course of his career, he played around 100 film roles and more than 30 roles on stage. Among his most notable film performances are: Inochentsi ("Melodies of Vera Quarter", directed by Giorgi Shengelaia, 1973), Selim ("Love at First Sight", directed by Rezo Esadze, 1975); Yoram ("The Wishing Tree", directed by Tengiz Abuladze, 1976); Kola ("Everyone Needs Love", directed by Giorgi Shengelaia, Mikheil Chiaureli (Jr.), 1980); Mikheil Korisheli ("Repentance" directed by Tengiz Abuladze, 1984); Don Quixote ("The Life of Don Quixote and Sancho" directed by Rezo Chkheidze, 1989), among others.
His theatrical performances are equally diverse, spanning a wide range of roles: Fortinbras (William Shakespeare's "Hamlet", directed by Dimitri Aleksidze, 1960); Adam (Isidor Shtok's "The Divine Comedy", directed by Badri Kobakhidze, 1964); Guram (Nodar Dumbadze's "The Sunny Night", directed by Robert Sturua, 1966); Soleimani (Sumbatashvil-Yuzhin Alexandre's "Betrayal", directed by Robert Sturua, 1974); Simon Chachava (Berthold Brecht's "The Caucasian Chalk Circle", directed by Robert Sturua, 1975); Kote (Ronald Harwood's "Old Clowns", directed by Gocha Kapanadze, 2008) and others.
Alongside the photographs, the exhibition also presents costumes from the performances “Old Clowns” and “The Little Prince,” as well as props from the film “The Life of Don Quixote and Sancho” — including Don Quixote’s sword and hat.