ეროვნულ არქივში ახალი გამოცემა მომზადდა
საქართველოს მწერალთა სახლში გაიმართა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის გამოცემის - „იოსებ მამაცაშვილი, მოგონებები /1921 წლის თებერვალი-მარტი/“ - პრეზენტაცია.
ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორის, თეონა იაშვილის, განცხადებით, „ეროვნულ არქივში, საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის მიწათმოქმედების, შრომისა და გზათა მინისტრის, ნოე ხომერიკის, პირად ფონდში დაცულია „ინჟინერ იოსებ მამაცაშვილის მოგონებები ჯარისკაცული ცხოვრების ისტორიიდან, მიძღვნილი ნოე ხომერიკისადმი (8 სექტემბერი, 1921 წელი)“. დოკუმენტი  რუსულ ენაზეა. ეროვნული არქივის გამოცემაში ორიგინალ ტექსტთან ერთად წარმოდგენილია ქართული თარგმანი წინასიტყვაობითა და კომენტარებით“. თეონა იაშვილმა იმედი გამოთქვა, რომ ახალი გამოცემა გარკვეულ შტრიხს შემატებს საქართველოს ისტორიის შესწავლას.
იოსებ მამაცაშვილის მოგონებების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს ისტორიკოსებმა: დიმიტრი სილაქაძემ, მიხეილ ბახტაძემ და ოთარ ჯანელიძემ.
მოგონებებში აღწერილია რკინიგზის ინჟინრის, იოსებ მამაცაშვილის, როგორც ქართული არმიის მებრძოლის, საინტერესო თავგადასავალი რუსეთ-საქართველოს 1921 წლის ომში, ასევე ომის შემდეგ ქვეყნის დატოვებისა და თურქეთში გამგზავრების ისტორია.
წიგნის პრეზენტაციაზე მოსულ სტუმრებს შესაძლებლობა მიეცათ გასცნობოდნენ ეროვნულ არქივში დაცულ ფოტომასალას საქართველოს ოკუპაციის თემაზე. ფოტოებზე ასახულია გამოცემასთან თემატურად დაკავშირებული მოვლენები და პიროვნებები.

New Edition of the National Archives of Georgia
Presentation of the new edition of the National Archives of Georgia - "Ioseb Mamatsashvili, Memories /February-March, 1921/" was held at the Writers' House.
According to Ms. Teona Iashvili, General Director of the National Archives, "at the private fonds of Noe Khomeriki, the representative of the Government of the Democratic Republic of Georgia, the memories of the engineer Ioseb Mamatsashvili dedicated to Noe Khomeriki is preserved. Document is in Russian. Together with the original text, you can find the Georgian translation at the edition of the National archives, with comments and preface."
Interesting adventures of the Georgian warriors during the Russian-Georgian war in 1921 are described at the memories of Mamatsashvili.
In the frames of the presentation the photo exhibition was held about the occupation of Georgia. The materials are preserved at the National Archives of Georgia.