ეროვნულ არქივში 26 მაისისადმი მიძღვნილი გამოფენა გაიხსნა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონი დღეიდან  ექსპოზიციას „საქართველოს დამოუკიდებლობის დღე“ უმასპინძლებს.
გამოფენაზე წარმოდგენილია საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის დაფუძნების შესახებ საარქივო დოკუმენტების ორიგინალები - დამოუკიდებლობის აქტები, გერბის, დროშისა და შტანდარტის ესკიზები, საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველი სხდომის ოქმი, ფოტოები და წერილობითი დოკუმენტები, რაც 106 წლის წინათ ჩვენი ქვეყნის დამოუკიდებლობის გამოცხადებას შეეხება. ამასთან, დამთვალიერებელი იხილავს 1924 წლის მოვლენებთან დაკავშირებულ მასალას. ეროვნულ არქივში დაცულ დოკუმენტებთან ერთად გამოფენილია საქართველოს დამოუკიდებლობისათვის მებრძოლების - ქაქუცა ჩოლოყაშვილის, კონსტანტინე აფხაზისა და ბექირბი კუკავას - პირადი და მემორიალური ნივთები.
გამოფენა იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ ბუბა ლომუაშვილმა და ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა გახსნეს.

The exhibition dedicated to May 26 has been opened at the National Archives
The exhibition titled 'Georgia's Independence Day' will open today at the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia's exhibition pavilion.
Original archival documents from the first Georgian democratic republic's establishment are on display in this exhibition. These documents include acts of independence, sketches of the coat of arms, flag, and standard, minutes from the first meeting of the National Council of Georgia, as well as photographs and written documents concerning our country’s declaration of independence 106 years ago. Additionally, visitors will see materials related to the events of 1924. Alongside the documents preserved in the National Archives, personal and memorial items belonging to Georgia's independence fighters—Kakutsa Cholokashvili, Konstantine Abkhazi, and Bekirbi Kukava—are also on display.
The exhibition was opened by Deputy Minister of Justice Buba Lomuashvili and the General Director of the National Archives, Teona Iashvili.