ეროვნულ არქივში 13 883 ფურცელს ჩაუტარდა რესტავრაცია
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის რესტავრაციის ლაბორატორიაში 2025 წლის 6 თვეში რესტავრაცია ეროვნული საარქივო ფონდის დოკუმენტების 13 883 ფურცელს ჩაუტარდა. გარდა ამისა, 6 თვის განმავლობაში რესტავრატორებმა იმუშავეს 35 ფოტოს, 52 ტექნიკური ნახაზის, 2 რუკისა და 129 გაზეთის აღდგენასა და კონსერვაციაზე. დოკუმენტებს შორის არის საისტორიო, უახლესი ისტორიისა და კინოფოტოფონო დოკუმენტების ცენტრალურ არქივებში დაცული მასალა.
აღსანიშნავია, რომ 2025 წლის იანვარში ეროვნული არქივი გახდა წიგნისა და ქაღალდის რესტავრატორთა საერთაშორისო ასოციაციის (International Association of Book and Paper Conservators – IADA) წევრი, რაც ეროვნული არქივის რესტავრატორებს საშუალებას მისცემს გაეცნონ მსოფლიოს საუკეთესო პრაქტიკას; მონაწილეობა მიიღონ ვორქშოფებსა და სასწავლო კურსებში; ითანამშრომლონ სხვადასხვა პროფესიულ ორგანიზაციასთან და მუდმივად მიიღონ ინფორმაცია ახალი ტექნოლოგიების შესახებ.

13,883 Sheets of Archival Documents Were Restored at the National Archives
In the restoration laboratory of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, 13,883 sheets of documents from the National Archival Fund were restored during the first six months of 2025. In addition, over the six-month period, restorers worked on the restoration and conservation of 35 photographs, 52 technical drawings, 2 maps, and 129 newspapers. Among the documents are materials preserved in the Central Archives of Historical, Contemporary History, and Cinema-Photo-Phono Documents.
It is noteworthy that in January 2025, the National Archives became a member of the International Association of Book and Paper Conservators (IADA), which will allow the restorers of the National Archives to become acquainted with the best international practices; participate in workshops and training courses; cooperate with various professional organizations; and stay continuously informed about new technologies.