ექსპოზიცია „საქართველო და შეერთებული შტატები. დიპლომატიური ურთიერთობის ისტორია“ ონლაინსივრცეში
გამოფენა „საქართველო და შეერთებული შტატები. დიპლომატიური ურთიერთობის ისტორია“ დღეიდან ონლაინსივრცეში, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის ვებგვერდზე, გახდა ხელმისაწვდომი.
გამოფენა ასახავს საქართველოსა და აშშ-ის ურთიერთობას საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის პერიოდიდან დღემდე, წარმოაჩენს ორი ქვეყნის თანამშრომლობის ხანგრძლივ და მრავალფეროვან ისტორიას, ასევე ამ სახელმწიფოების სტრატეგიულ პარტნიორობას. ექსპონატებს შორისაა საქართველოს ეროვნულ არქივში, საქართველოში აშშ-ის საელჩოში, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში, აშშ-ში საქართველოს საელჩოსა და სხვა ორგანიზაციებში დაცული ფოტოები და წერილობითი დოკუმენტები.
ორი ქვეყნის დიპლომატიური ურთიერთობის 30 წლის იუბილესადმი მიძღვნილ ექსპოზიციას საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონი 2022 წლის 14 დეკემბრიდან 2023 წლის 5 თებერვლამდე მასპინძლობდა.
გამოფენა საქართველოს ეროვნული არქივისა და საქართველოში აშშ-ის საელჩოს თანამშრომლობით გაიმართა. გამოფენის კურატორი - სოფიო ჯობავა.

The exhibition "Georgia and the United States. History of Diplomatic Relations" has become available in the online space, on the website of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
The exhibition reflects the relationship between Georgia and the U.S. from the period of the First Democratic Republic of Georgia till today and presents the long and diverse history of cooperation between the two countries as well as the strategic partnership of these states. Exhibits include photographs and written documents kept in the National Archives of Georgia, the U.S. Embassy to Georgia, the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, the Georgian Embassy in the U.S. and other organizations.
From December 14, 2022 to February 5, 2023, the exhibition pavilion of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia hosted the exhibition dedicated to the 30th anniversary of the diplomatic relations between the two countries.
The exhibition was held in cooperation with the National Archives of Georgia and the US Embassy in Georgia. Curator of the exhibition - Sophio Jobava.
The online exhibition can be viewed at the following link: https://archive.gov.ge/ge/2022-1/sakartvelo-da-sheertebuli-shtatebi-diplomatiuri-urtiertobis-istoria-1