დოდო აბაშიძის დაბადებიდან 100 წლის  იუბილეს აღსანიშნავად საქართველოს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში გამოფენა „დოდო აბაშიძე - 100“ გაიხსნა.
ექსპოზიციაზე წარმოდგენილია დოდო აბაშიძის თეატრალური და კინოროლების ამსახველი ფოტოები, მისი პორტრეტები და საოჯახში არქივში დაცული სურათები. ექსპოზიციის პარალელურად საგამოფენო პავილიონში გაიმართა საქართველოს ფოსტის მიერ გამოცემული, დიზაინერ ბადრი გაგნიძის შექმნილი საფოსტო მარკის „დავით (დოდო) აბაშიძე - 100 წელი” პრეზენტაცია.
გამოფენა ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა და  დოდო აბაშიძის შვილმა ზაზა აბაშიძემ გახსნეს. საიუბილეო საფოსტო მარკა საზოგადოებას საქართველოს ფოსტის გენერალურმა დირექტორმა ლევან ჩიკვაიძემ წარუდგინა.
დოდო აბაშიძის სამსახიობო კარიერა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო დრამატულ თეატრში 1949 წელს დაიწყო. მან 7-წლიანი მოღვაწეობის განმავლობაში 20-ზე მეტ სპექტაკლში ითამაშა. 1954 წლიდან იღებდნენ კინოში. მხატვრულ ფილმებში განსახიერებული აქვს 50-ზე მეტი როლი, მათ შორისაა: ბიჭიკო („ჭრიჭინა”, 1954), აბდუშაჰილი („ბაში–აჩუკი“, 1956), დღვირა („თეთრი ქარავანი“, 1963), ომარ მარღანია („მაცი ხვიტია“, 1966), სოსანა („დიდი მწვანე ველი”, 1967), მამამზე ერისთავი („დიდოსტატის მარჯვენა“, 1969), ალექსანდრე („სინათლე ჩვენს ფანჯრებში”, 1969), პრისტავი („ვერის უბნის მელოდიები”, 1973), იასონი („პირველი მერცხალი”, 1975), პაპა გაბრიელი („მწვერვალი”, 1976), ვარლამი („რაჭა, ჩემი სიყვარული”, 1977), არქიფო სეთური („დათა თუთაშხია“, 1977), ყვარყვარე („ყვარყვარე”, 1978), გიორგი („ფესვები”, 1987) და სხვა.
ამასთან, დოდო აბაშიძის საიუბილეოდ თბილისის საარქივო ფილმების მესამე საერთაშორისო ფესტივალის ფარგლებში საქართველოს ეროვნული არქივის კინოთეატრში წარმოდგენილი იყო რეჟისორ ნანა მჭედლიძის „პირველი მერცხალი“.
გამოფენა ნოემბრის ბოლომდე გაგრძელდება. დათვალიერება თავისუფალია. მისამართი: თბილისი, ვაჟა-ფშაველას გამზ. N1/პეკინის გამზ. N40 (შესასვლელი პეკინის გამზირის მხრიდან).

To mark the 100th anniversary of Dodo Abashidze's birth, an exhibition titled "Dodo Abashidze – 100" has opened at the exhibition pavilion of the National Archives of Georgia.
The exhibit features photos depicting Abashidze’s theater and film roles, portraits, and family archive images. Alongside the exhibition, a presentation of a commemorative postage stamp, "David (Dodo) Abashidze – 100 Years," designed by Badri Gagnidze and issued by Georgian Post, was also held.
The exhibition was opened by Teona Iashvili, Director General of the National Archives, and Zaza Abashidze, Dodo Abashidze’s son. The special postage stamp was introduced to the public by Levan Chikvaidze, General Director of Georgian Post.
Dodo Abashidze began his acting career in 1949 at the Rustaveli State Drama Theater, where he performed in over 20 plays in just seven years. From 1954, he appeared in films, portraying more than 50 characters, including notable roles like Bichiko (“The Cricket,” 1954), Abdushahil (“Bashi-Achuki,” 1956), Dghvira (“The White Caravan,” 1963), Omar Margania (“Matsi Khvitia,” 1966), Sosana (“The Big Green Valley,” 1967), Mamamze Eristavi (“The Master’s Right Hand,” 1969), Alexander (“Light in Our Windows,” 1969), the Pristavi (“The Melodies of Vera Quarter,” 1973), Jason (“The First Swallow,” 1975), Papa Gabrieli (“The Summit,” 1976), Varlam (“Racha, My Love,” 1977), Arkifo Seturi (“Data Tutashkhia,” 1977), Kvarkvare (“Kvarkvare,” 1978), Giorgi (“Roots,” 1987), among others.
In celebration of Abashidze’s centenary, his film The First Swallow, directed by Nana Mchedlidze, was screened at the National Archives' cinema as part of the third international festival of archival films in Tbilisi.
The exhibition will be open until the end of November. Admission is free. Address: Tbilisi, 1 Vazha-Pshavela Ave. / 40 Pekini Ave. (entrance from Pekini Ave.).