ანონსი - ელექტრონული საძიებლის პრეზენტაცია
14 აპრილს, 13:00 საათზე,  ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში გაიმართება „ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების“ წევრების ელექტრონული საძიებლის პრეზენტაცია. პროექტი საქართველოს ეროვნული არქივისა და საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის თანამშრომლობით განხორციელდა.
ღონისძიება დედაენის დღეს ეძღვნება.
ვებპროგრამა აერთიანებს წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრებს, რომლებიც ამ ორგანიზაციაში მისი დაარსებიდან ლიკვიდაციამდე, 1879-1927 წლებში, გაწევრიანდნენ. ამ ეტაპზე ბაზაში 15 232 პიროვნების ბიოგრაფიული მონაცემია განთავსებული.
ელექტრონულ საძიებელს იხილავთ ეროვნული არქივისა (http://archives.gov.ge/ge/elektronuli-katalogebi) და პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის (http://www.nplg.gov.ge/ilia/ka/) ვებგვერდებზე, იგი ხელმისაწვდომია ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის.
„ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოება“ 1879 წელს შეიქმნა. მის დამფუძნებელთა შორის იყვნენ: დიმიტრი ყიფიანი, ილია ჭავჭავაძე, ნიკო ცხვედაძე, იაკობ გოგებაშვილი, აკაკი წერეთელი, ივანე მაჩაბელი, რაფიელ ერისთავი და სხვები. საზოგადოებას არაერთი მეცენატი უწევდა ფინანსურ დახმარებას, მათ შორის: დავით სარაჯიშვილი, ძმები ზუბალაშვილები, თბილისის საადგილმამულო ბანკისა და ქუთაისის ბანკის ხელმძღვანელები; საზოგადოებას გამოცემებითა და ფულადი შემოწირულობებით ეხმარებოდნენ ქართველი მწერლები და საზოგადო მოღვაწეები, ასევე, ამ საზოგადოების თითოეული წევრი.
პროექტის პრეზენტაციის პარალელურად საგამოფენო პავილიონში წარმოდგენილი იქნება საზოგადოების საარქივო მასალის ორიგინალები.

Announcement – the Presentation of the Online Search Engine
On the 14 April at 13:00, the presentation of the online search engine of the members of The Society For Spreading Literacy Among Georgians will be held in the pavilion of the National Archives. The project was implemented in partnership between the National Archives of Georgia and the National Parliamentary Library of Georgia.
The event is dedicated to the Mother Language Day.
The web program consists of the members of The Society For Spreading Literacy, who became members of the society from the day of its foundation until its liquidation time, between 1879-1927. At this moment, the database contains the biographical information of  15 232 people.
The online search engine can be found on the web pages of The National Archives (http://archives.gov.ge/ge/elektronuli-katalogebi) and The National Parliamentary Library (http://www.nplg.gov.ge/ilia/ka/) and is accessible for any person interested
The Society For Spreading Literacy Among Georgians was established in 1879. Among the founders were the following: Dimitri Yipiani, Ilia Chavchavadze, Niko Tskhvedadze, Iakob Gogebashvili, Akaki Tsereteli, Ivane Machabeli, Refiel Eristavi, Davit Karichashvili and others. The Society was funded by various patrons such as: Davit Sarajishvili, Zubalashvili brothers, the supervisors of The Mortgage Bank of Tbilisi and Kutaisi; The Society was also assisted with releases and money by Georgian writers and public figures as well as every member of this society.
Alongside with the presentation of the project the original documents of The Society’s archival material will be presented in the pavilion.