აკაკი შანიძის საიუბილეო გამოფენა ეროვნული არქივში
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში მიმდინარე გამოფენა „აკაკი შანიძე – 135“ ქართველი ენათმეცნიერის იუბილეს ეძღვნება.
ექსპოზიცია აერთიანებს ეროვნული არქივის სხვადასხვა კოლექციაში, მათ შორის აკაკი შანიძის პირად ფონდში დაცულ საინტერესო ფოტოებს, წერილობით დოკუმენტებს, ისტორიულ საბუთებსა და ხელნაწერებს. ექსპონატებს შორისაა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დაარსების, საქართველოს სხვადასხვა კუთხესა თუ უცხოეთის მწიგნობრულ კერებში მოწყობილი სამეცნიერო მივლინებებისა და ექსპედიციების ამსახველი მასალა და მრავალი სხვა.
გამოფენაზე, რომელსაც საგანმანათლებლო დანიშნულებაც აქვს, სკოლის მოსწავლეები და სხვა დაინტერესებული დამთვალიერებელი გაეცნობა აკაკი შანიძის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის მნიშვნელოვან ეტაპებს; იმ ღვაწლს, რაც მეცნიერს საქართველოში არაერთი სამეცნიერო მიმართულების განვითარებაში მიუძღვის.

Akaki Shanidze's anniversary exhibition at the National Archives
The current exhibition "Akaki Shanidze - 135" in the exhibition pavilion of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia is dedicated to the jubilee of the Georgian linguist.
The exposition combines interesting photographs, written documents, historical documents and manuscripts preserved in Akaki Shanidze's personal fund in various collections of the National Archives. Among the exhibits are materials reflecting the establishment of Tbilisi State University, scientific business trips and expeditions arranged in different parts of Georgia or in foreign literary centers, and many others.
At the exhibition, which also has an educational purpose, school students and other interested visitors will get acquainted with important stages of Akaki Shanidze's life and work; The merit of a scientist in the development of many scientific directions in Georgia.