იუსტიციის სამინისტროს 8-წლიანი მუშაობის შედეგები - ეროვნული არქივის განახლებული ინფრასტრუქტურა და ახალი სერვისები
„2013 წლიდან დაიწყო ეროვნული არქივის ინფრასტრუქტურის განახლება. საქართველოს იუსტიციის მინისტრის ინიციატივითა და საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სისტემის ფინანსური მხარდაჭერით, ბოლო ათწლეულებში პირველად, მასშტაბური პროექტები განხორციელდა“, - ამის შესახებ ვიცეპრემიერმა, იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა იუსტიციის სამინისტროს 8-წლიანი მუშაობის შედეგების წარდგენისას განაცხადა.
კერძოდ:
 პირველი რეგიონული არქივის შენობა რუსთავში აშენდა და 2015 წელს გაიხსნა;
 2015 წელს თელავში გაიხსნა კახეთის რეგიონული არქივის შენობა, რისთვისაც მასშტაბური სარეკონსტრუქციო სამუშაოები ჩატარდა;
 2016 წელს რეკონსტრუქცია ჩაუტარდა და გაიხსნა რეგიონული არქივის შენობა  ზუგდიდში;
 იმავე წელს რეკონსტრუქცია ჩაუტარდა ეროვნული არქივის შენობას ფოთში;
 2017 წელს აშენდა ახალი რეგიონული არქივის შენობა ქუთაისში;
 2019 წელს შიდა ქართლის რეგიონული არქივის შენობის პროექტი მომზადდა;
 მიმდინარეობს და 2021 წელს დასრულდება ახალციხეში რეგიონული არქივის რეკონსტრუქცია/რეაბილიტაცია;
1920 წელს შექმნილ არქივს არასოდეს ჰქონია სივრცე გამოფენებისა თუ კულტურულ-საგანმანათლებლო ღონისძიებებისთვის. ამიტომაც აშენდა და 2016 წელს თბილისში გაიხსნა ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონი, რომელშიც, თანამედროვე სტანდარტების შესაბამის საგამოფენო სივრცესთან ერთად, განთავსებულია მედიათეკა, ეროვნული არქივის ბრენდული პროდუქციის მაღაზია და კაფე. მაღაზიაში შესაძლებელია საარქივო დოკუმენტების გამოყენებით დამზადებული წიგნების, ბლოკნოტების, პოსტერებისა და სხვა ბრენდირებული პროდუქციის შეძენა, ხოლო კაფეში - წიგნებითა და უკაბელო ინტერნეტით სარგებლობა;
- 2017 წელს გაიხსნა მკვლევართა ახალი დარბაზი;
- 2018 წელს გაიხსნა ეროვნული არქივის ახალი კინოდარბაზი, სადაც კინოფესტივალები, საარქივო და თანამედროვე კინოჩვენებები იმართება; კინოდარბაზი გაიხსნა 1934-1935 წლებში გადაღებული ერთ-ერთი პირველი ქართული ანიმაციური ფილმის - „არგონავტები - კოლხიდა“ ჩვენებით (ავტორი ლადო მუჯირი, მხატვარი - ლადო გუდიაშვილი, კომპოზიტორი - შალვა აზმაიფარაშვილი). 140 მაყურებელზე გათვლილი მულტიფუნქციური, უახლესი ტექნიკით აღჭურვილი კინოდარბაზი საქართველოში ერთადერთი კინოთეატრია, სადაც ფილმის პროექცია კინოფირიდანაც არის შესაძლებელი. ვინაიდან საქართველოს მასშტაბით ეროვნული არქივი დოკუმენტური ფილმებისა და კინოჟურნალების ყველაზე დიდი საცავია (აქ დაცულია 5252 დოკუმენტური ფილმი, 3194 კინოჟურნალი, 1032 კინოსიუჟეტი, 111 მხატვრული და 38 ანიმაციური ფილმი), კინოდარბაზის ფუნქციაა ამ მემკვიდრეობის საზოგადოებისათვის, განსაკუთრებით კი - ახალგაზრდა თაობისათვის ჩვენება და პოპულარიზაცია;
2014 წელს განახლდა დოკუმენტების რესტავრაციის ლაბორატორია. 2013-2020 წლებში რესტავრაცია ჩაუტარდა საარქივო დოკუმენტების 142 ათასამდე ფურცელს.
საქართველოს იუსტიციის მინისტრის ხელშეწყობითა და სვანეთის თვალსაჩინო წარმომადგენელთა პირადი ჩართულობით, 2020 წელს შესაძლებელი გახდა XII საუკუნის უნიკალური ოთხთავის მესტიის მუნიციპალიტეტის სოფელ ლახამულიდან ეროვნული არქივის ლაბორატორიაში გადმოტანა და რესტავრაციის დაწყება. ოთხთავის კონსერვაცია/რესტავრაციის სამუშაოები 2021 წელს დასრულდება, რის შემდეგაც ის კვლავ სვანეთს დაუბრუნდება.
2013 წლიდან აქტიურად მიმდინარეობს საარქივო დოკუმენტების ელექტრონულ ფორმატზე გადატანა - დასკანერდა 7 მილიონამდე გვერდი, 2950 კინოდოკუმენტი, 47000-მდე ფოტო, 900-მდე საათის ხანგრძლივობის აუდიოჩანაწერი.
2018 წელს არქივმა 4K გაფართოების კინოსკანერი შეიძინა, რომელიც საქართველოში ერთადერთია. შედეგად, ჩვენს ქვეყანაში პირველად გახდა შესაძლებელი კინოფირის მაღალი ხარისხით გაციფრება.
ელექტრონული სერვისების განვითარების მიზნით, დაიწყო საძიებო სისტემის დახვეწა. შემუშავდა დოკუმენტების საძიებელი 5 ვებპროგრამა: საეკლესიო ჩანაწერების (მეტრიკული წიგნების) საძიებელი; საკომლო ჩანაწერების საძიებელი; ეროვნული არქივის ფონდების კატალოგი; პირველი რესპუბლიკის დოკუმენტების კატალოგი; თბილისის გუბერნიის ჟანდარმერიის კატალოგი. 2020 წლიდან ხელმისაწვდომი ხდება კიდევ 3 ვებპროგრამა: ძველი ქართული ხელნაწერებისა და ისტორიული საბუთების ბაზა; გერმანია-საქართველოს ურთიერთობის ამსახველი დოკუმენტების კატალოგი; კინოდოკუმენტების კატალოგი.
2013-2020 წლებში ეროვნული არქივის მკვლევართა დარბაზებით 14 374 მკვლევარმა ისარგებლა, მათ შორის 821 უცხო ქვეყნის მოქალაქე იყო.
2013-2020 წლებში მოქალაქეებზე 404 426 ცნობა გაიცა, ხოლო 2016 წლიდან, მხოლოდ მიწის რეგისტრაციის რეფორმის ფარგლებში, საჯარო რეესტრის მომართვის საფუძველზე და მოქალაქეების ინტერესში, საკუთრების შესახებ 426 150 ცნობა მომზადდა.
2013 წლიდან მიმდინარეობს ეროვნული არქივის ტერიტორიული ორგანოების ცენტრალიზაცია - 14 მუნიციპალური არქივი გაერთიანდა შესაბამის რეგიონულ არქივთან, ხოლო 25 მუნიციპალიტეტში არქივის ადგილობრივი წარმომადგენლობა გაიხსნა.
2013 წელს ეროვნულ არქივში შეიქმნა სამეცნიერო განყოფილება, მომდევნო წლებში კი თანმიმდევრულად დაიწყო აქტიური სამეცნიერო, კვლევითი და საგანმანათლებლო პროექტების განხორციელება.
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ჩართულობით, 2020 წლის აპრილიდან შესაძლებელია საარქივო ცნობის ონლაინ მიღება, my.gov.ge ელექტრონული სერვისების ერთიანი პორტალის საშუალებით.

Results of the 8-year Work of the Ministry of Justice - Renovated Infrastructure of the National Archives and New Services
"Renovation of the infrastructure of the National Archive of Georgia  started in 2013. At the initiative of the Minister of Justice of Georgia and with the financial support of the system of the Ministry of Justice of Georgia, large-scale projects have been implemented for the first time in decades, ”said Thea Tsulukiani, Deputy Prime Minister and Minister of Justice, summarizing the 8-year-work results.
Namely:
 The first regional archive building was built in Rustavi and opened in 2015;
 Kakheti Regional Archive building was opened in Telavi in ​​2015, for which large-scale reconstruction works were carried out;
 In 2016, a regional archive building was reconstructed and opened in Zugdidi;
 Reconstruction of the National Archives building in Poti was carried out in the same year;
 A new regional archive building was built in Kutaisi in 2017;
 In 2019, the project of Shida Kartli Regional Archive building was prepared;
 Reconstruction/rehabilitation of the regional archive in Akhaltsikhe is underway and will be completed in 2021;
The archive, created in 1920, never had a space for exhibitions or cultural-educational events. That is why the exhibition pavilion of the National Archives was built and opened in Tbilisi in 2016, where, along with the exhibition space of modern standards, houses a mediathek, shop of branded products and a cafe. Books, notebooks, posters and other branded products, created using archival documents, are available in the shop, and books and wireless internet can be used in the cafe;
- New Reading Room was opened in 2017;
- In 2018, a new cinema hall of the National Archives was opened, where film festivals, archival and modern film screenings are held; The cinema hall was opened with the screening of one of the first Georgian animated films shot in 1934-1935 - "Argonauts - Kolkhida" (author Lado Mujiri, artist - Lado Gudiashvili, composer - Shalva Azmaiparashvili). The multi functional cinema hall for 140 spectators, equipped with the modern equipment, is the only cinema in Georgia, where it is possible to screen a movie from a from a film type. Throughout Georgia, the National Archives is the largest repository of documentaries and news-reels. It preserves 5252 documentaries, 3194 news-reels, 1032 film documents, 111 feature films and 38 cartoons.
In 2014, the Document's Restoration Laboratory was renovated. In 2013-2020, up to 142 thousand sheets of archival documents were restored.
With the support of the Minister of Justice of Georgia and the personal involvement of prominent representatives of Svaneti, in 2020 it became possible to transfer the unique 12th century Four-Gospels from the village of Lakhamuli in Mestia Municipality to the National Archives Laboratory and start the restoration. The conservation/restoration works of the Four-Gospels will be completed in 2021, after which it will be returned to Svaneti.
Archival documents have been actively transferred to electronic format since 2013 - up to 7 million pages, 2950 film documents, 47000 photos, 900 hours of audio recordings were scanned.
In 2018, the National Archives purchased a 4K resolution film scanner, which is the only in Georgia. As a result, for the first time in our country it became possible to digitize high quality film types with high quality.
In order to develop e-services, improvement of the searching system began. 5 web programs for searching documents were developed: church records (metric books); household records; Catalog of National Archival Fonds; Catalog of the documents about the First Republic of Georgia; Catalog of the Gendarmerie of Tbilisi Province. From 2020, three more web programs will be available: database of old Georgian manuscripts and historical documents; Catalog of documents reflecting German-Georgian relations; Catalog of film documents.
In 2013-2020, 14 374 researchers were served at the National Archives's reading rooms, including 821 foreign citizens.
In 2013-2020, 404 426 certificates were issued to citizens, and since 2016, 426 150 certificates of ownership have been prepared based on Public Registry Agency adjustments and in the interest of citizens, as part of the land registration reform.
Centralization of the territorial bodies of the National Archives has been underway since 2013 – 14 municipal archives have been merged with the relevant regional archives, and local archive offices have been opened in 25 municipalities.
In 2013, a scientific department was established in the National Archives, and in the following years, the implementation of active scientific, research and educational projects began.
With the involvement of the Ministry of Justice of Georgia, from April 2020 it is possible to receive archival information online through my.gov.ge unified portal of electronic services.