ეროვნული არქივის რესტავრატორები სასწავლო ვიზიტით პოლონეთში იმყოფებიან
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის დოკუმენტების რესტავრაციის ლაბორატორიის თანამშრომლები სასწავლო ვიზიტით პოლონეთში იმყოფებიან.
პოლონეთის სახელმწიფო არქივის ორგანიზებითა და მიწვევით ქართველი  რესტავრატორები ცენტრალური საკონსერვაციო ლაბორატორიის მუშაობას ეცნობიან. ასევე დაგეგმილია შეხვედრები ვარშავის თანამედროვე დოკუმენტების არქივის ლაბორატორიასა და პოლონეთის ეროვნული ბიბლიოთეკის სარესტავრაციო განყოფილებაში.
კურსის ძირითადი მიმართულებებია: დიგიტალიზაციის პროექტის განხორციელებისას არსებული საკონსერვაციო პრობლემები. მათ შორის: დოკუმენტების მდგომარეობის შესწავლა, შესაძლო ტექნიკური პრობლემების შეფასება, დოკუმენტების დიგიტალიზაციის პროცესში სხვადასხვა სარესტავრაციო მეთოდის შერჩევა; ასევე, ლუქების კონსერვაცია.

Study Visit of the Restorers of the National Archives to Poland
The employees of the Laboratory of Restoration of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia are visiting Poland with the study visit.
Georgian restorers are acquainting with the work of the Central Conservation Laboratory with the invitation and organization of the State Archives of Poland. The visits to the Laboratory of the Archive of Modern Records in Warsaw and the conservation department of the National Library are also planned.
The main directions of the course are: conservation problems in digitalization projects; among them: assessment of the documents conditions, possible technical problems, choosing digitalization methods and scanner with regard to the size, condition and construction of documents; preservation of the wax seals.
The study visit of the employees of the National Archives to the State Archives of Poland will be finished on 20 November.