ეროვნული არქივი არქივების საერთაშორისო საბჭოს ყოველწლიურ კონფერენციაში მონაწილეობს
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის დელეგაცია, გენერალური დირექტორის თეონა იაშვილის ხელმძღვანელობით ბელგიაში, ქალაქ ბრიუსელში 22-24 ნოემბერს დაგეგმილ არქივების საერთაშორისო საბჭოს (ICA) მიერ ორგანიზებულ ყოველწლიურ საერთაშორისო კონფერენციაში „ანგარიშვალდებულება, გამჭვირვალობა და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა“ მიიღებს მონაწილეობას.
ღონისძიების ორგანიზატორები, არქივების საერთაშორისო საბჭოსთან ერთად, არიან ბელგიის სახელმწიფო არქივი და სამეფო ბიბლიოთეკა. კონფერენციის ძირითადი თემებია: თანამედროვე ტექნოლოგიები და დოკუმენტების შენახვის საკითხები; ჩანაწერების მართვის თანამედროვე მიდგომები; ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა; ელექტრონული არქივების დანერგვა და განვითარება და სხვ.
კონფერენციაში მონაწილეობას 50-მდე ქვეყნის დელეგაცია მიიღებს.
ვიზიტის ფარგლებში ეროვნული არქივის ხელმძღვანელი შეხვედრებს გამართავს უცხოელ კოლეგებთან. ეწვევა ქალაქ გენტის არქივსა და ბელგიის სოციალური ისტორიის ინსტიტუტს, რომელთანაც ეროვნული არქივი 2011 წლიდან თანამშრომლობს. ამ დროის მანძილზე მხარეებმა არაერთი საარქივო დოკუმენტის ასლი გაცვალეს.
აღსანიშნავია, რომ ბელგიის სოციალური ისტორიის ინსტიტუტის დელეგაციამ 2013 წლის სექტემბერში არქივს გადასცა ბელგიელი ძმების მიულსების შთამომავლების მიერ შეგროვილი მასალის ელექტრონული ასლები, რომლებიც 1909-1926 წლებში ბელგიელი ძმების დარკვეთში სამრეწველო საქმიანობას ასახავს. აქ აღწერილია იმ პერიოდის საქართველოს კულტურული და სამრეწველო ცხოვრება; ფოტოებზე ასახულია მანგანუმის საბადოები, ტექნიკური აღჭურვილობა, მუშათა ურთიერთობები, სოფლის მცხოვრებლები, მათი ტრადიციები, ბუნების ხედები და სხვა. წერილობითი დოკუმენტები, ძირითადად, ფრანგულ ენაზეა შედგენილი.
სხვა საკითხებთან ერთად, შეხვედრისას მხარეები განიხილავენ მიულსების არქივის გამოყენებით 2014 წელს თბილისში ექსპოზიციის მოწყობის საკითხს.

National Archives of Georgia participates in the Annual Conference of ICA
Delegation of the National Archives of Georgia headed by the general director, Teona Iashvili will participate at the Annual International Conference “Accountability, transparency and Access to Information”, organized by ICA on November 22-24 in Brussels, Belgium.
The organizers of the arrangement, together   with ICA, are the State Archive of Belgium and Royal Library. The main subjects of the conference are: Modern technologies and the issues of the documents’ preservation; Modern approaches of the records management; Accessibility of the information; Electronic Archives ant its development, etc.
Delegations of about 50 countries will participate at the conference.
In the frame of the visit the head of the National Archives of Georgia will meet her foreign colleagues. She will visit City Archives of Ghent and the Institute of the Social History of Belgium. National Archives cooperates with the institute since 2011. During this period the sides have exchanged not one copy of the archival documents.
Together with other issues the sides will discuss the question of holding an exhibition in 2014 with the copies of the archive of Brother Mules that was transferred to the National Archives by the Belgian colleagues.